Yeni keşif : ’Serseri’ Gök Cismi

Yeni keşif : 'Serseri' Gök Cismi

Güneş Sistemi'nin dışında keşfedilen dev manyetik kütle Arizona Üniversitesi'nden Melodie Kao liderliğindeki bilim adamları tarafından, Ulusal Bilim Vakfı Karl G. Jansky Radyo Astronomi Gözlemevi aracılığıyla yapıldı.

06 Ağustos 2018 - 02:08 - Güncelleme: 07 Ağustos 2018 - 00:48

Science Daily'nin haberine göre, keşifedilen cisim Arizona Üniversitesindeki bilim adamları tarafından, Ulusal Bilim Vakfı Karl G. Jansky Radyo Astronomi Gözlemevi vasıtasıyla yapıldı.

 

Güneş Sistemi dışında bulunan güçlü manyetik alana sahip gezegene benzer bir gök cismi keşfedildi. "Serseri" olarak adlandırılan yeni gök cisminin, uzayda bir yıldızdan bağımsız dolaştığı söyleniyor.Gök bilimciler, SIMP J01365663+0933473 olarak kodladıkları gök cisminin, Jüpiter'den 200 kat daha güçlü manyetik alana ve gezegen kütlesine sahip olduğu açıklandı.

 

Kao, keşfedilen gök cismine ilişkin yaptığı açıklamada, "Kahverengi cüce ile gezegen arasındaki sınırda bulunan bu gök cismi, hem yıldız hem de gezegenlerde manyetik süreçleri anlamamıza yardım etme potansiyeline sahip." ifadesini kullandı.

 

Gök cisminin elektromanyetik  olarak yaydığı radyo dalgalarını inceleyen bilim insanları,cismi "gezegen ile yıldız arasında  melez formda" gördüklerini ve bu cismin  bir kahverengi cüce olduğunu belirledi.

 

Keşfe dair ayrıntılar "Astrophysical Journal" dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');