Yapay Zeka Cinsiyet Tespiti Yapabilecek!

Yapay Zeka Cinsiyet Tespiti Yapabilecek!

Yapay zeka ile ilgili araştırmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Yeni bir araştırma ise bilgisayar görüşü algoritması sayesinde cinsiyet tespitinin mümkün hale geldiğini ortaya çıkardı. İşte tüm detaylar!

11 Eylül 2017 - 18:50

Yapay zeka her geçen gün hayatımızda daha büyük bir yer ediniyor. Yapay zeka sayesinde gelişen teknolojiler hayatın her köşesine yayılıyor ve mobil cihazlardan otomobillere, ev eşyalarına kadar her alanda bu teknolojiyi görmemiz mümkün hale geliyor. Şimdi ise yepyeni bir alanda yapay zekanın etkilerini görmeye başlayacağız.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları yapay zekanın beş denemenin dördünde bir kişinin cinsiyetini tespit edebildiğini ileri sürüyor. Bir diğer yandan araştırmacılar bu teknolojinin kötü amaçlara alet edilebileceği konusunda son derece endişeli durumda.

İnsanların güvenliği ve gizliliği tehlikede mi?

Michael Kosinski ve Yilun Wang’ın Journal of Personality and Social Psychology isimli dergide yayınlanmış olan makalesine göre firmalar ve hükümetler kişilerin mahrem özelliklerini tespit etmek amacı ile bilgisayar görüşlü algoritmaları daha fazla kullanmaya başlamış durumda. Araştırmacılar da söz konusu algoritmalar ile eş cinsel erkek ve kadınları güvenliğine ve gizliliğine yönelik bir tehdidin oluştuğunu ifade ediyor.

Yapay zekanın gönüllülere ait olan 130 bin 741 adet görüntüyü tanımladığı ve daha sonra da yapay zekaya homoseksüel ve heteroseksüel kişileri öğrenmesi hususunda komut verildiği ifade ediliyor. Daha sonra da yapay zekanın erkeklerde bir fotoğrafta % 81 başarı sergilediği hatta aynı kişinin 5 fotoğrafı gösterildiğinde bu başarının % 91 oranına kadar ulaştığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, söz konusu çalışmanın kişilerin cinsel eğiliminin doğumdan önce pek çok hormon ile etkilenebileceği hususundaki teoriyi destekleyebileceğini ve bunun da elde edilen az sayıda olumlu sonuçtan bir tanesi olduğu ifade ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');