Satürn uydusu Titan’da insanların yaşayabileceği yer bulundu!

Satürn uydusu Titan'da insanların yaşayabileceği yer bulundu!

Titan gelecekte insan kolonisine ev sahipliği yapabileceği ortaya çıktı.

10 Temmuz 2017 - 20:01 - Güncelleme: 13 Temmuz 2017 - 23:28

Satürn'ün uydusu Titan'daki koşulların, gelecekte büyük bir insan kolonisine ev sahipliği yapmaya uygun olduğu bildirildi.

Sonuçları "New Scientist" dergisinde yayımlanan araştırmada, Gezegen Bilim ve California Teknoloji enstitülerinde görevli bilim adamları Amanda Hendrix ve Yuk Yung, Satürn uydusu olanTitan ile ilgili verileri inceleyerek uydunun gelecekte insanoğlunun yaşamasına olanak tanıyan çeşitli enerjileri barındırdığın açıkladı.

Araştırmada, Titan'ın nükleer enerjinin yanı sıra hidro enerji ve güneş enerjisinden yararlanmak için uygun koşullara sahip olduğu belirtildi.

Bilim insanları, Titan'daki metan bolluğunun nükleer enerji için olağanüstü fayda sağlayabileceğini ve dalgalanmanın sadece bir santimetre olduğu tespit edilen göllerin, sıvının yokuş aşağı akmasının mümkün kılınması halinde önemli ölçüde enerji üretebileceğini ifade etti.

Araştırma ekibi, Güneş'e uzaklığı Dünya'nınkinden 10 kat fazla olan Titan'da, gelişmiş güneş enerjisi yöntemiyle elde edilecek enerjinin de geçerli bir seçenek olabileceğine dikkati çekti.

ABD nüfusu, yani 300 milyon kişiden oluşan bir koloninin enerji ihtiyacının karşılanması için Titan'ın yüzeyinin yüzde 10'unun güneş panelleriyle kaplanması gerektiği kaydedildi.

Johns Hopkins Üniversitesinde görevli gezegen bilimci Ralph Lorenz, Titan'ın uzun dönemde Mars'tan sonra insanoğlunun yaşamını sürdürebileceği ikinci gezegen olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet Canal
    3 yıl önce
    Güneşin dünyadan ancak Bir karpuz büyüklüğünde gözüküyor Satürn den ise bir portakal büyüklüğünde gözükecek güneşten ne fayda beklentisi bence çok saçma kaldığı marstan bile çok küçük bir karpuz kadar gözüküyor olacak kimi kandırıyorlar bunlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');