Patlayan Piller İçin Çözüm: Su!

Patlayan Piller İçin Çözüm: Su!

Bir grup araştırmacı, lityum iyon pillere su bazlı elektrolitler yerleştirdi ve bu şekilde pillerin ısınma kaynaklı patlamasının önüne geçebileceklerini iddia etti. İşte tüm detaylar!

08 Eylül 2017 - 20:16

Patlayan akıllı cep telefonları ya da diğer elektronik cihazlar ile ilgili haberlere yıllardır sık sık rastlıyoruz. Galaxy Note 7’nin patlamasına ve satılan bütün cihazların geri çağırılmasına kadar kullanıcılar patlayan pil haberlerine pek de önem vermiyordu ve nadiren birkaç cihazın patladığı düşünülüyordu. Ancak Note 7 faciası ile tüm dünya fazla ısınan pillerin kolay bir şekilde patlayabildiğini daha iyi anladı.

Bu patlama olayları aslında tüketicilerden çok üreticileri etkiledi desek yanlış olmayacaktır. Her ne kadar pek çok üretici Galaxy Note 7 faciası ardından Samsung’a göndermeler yapmış olsa da böyle bir olayın kendi başına da gelebileceğini pekala biliyor. Bu yüzden büyük teknoloji firmalarının neredeyse tamamı daha güvenli bir pil teknolojisi geliştirebilmek adına araştırmalar yapmaya başladı.

Su bazlı lityum iyon piller geliyor!

Joule dergisi için bir yazı hazırlamış olan araştırmacılar, patlama olaylarının asıl sebebinin pillerde kullanılan organik kimyasallar olduğunu savundu. Ekibin yazıda hazırlamış olduğu yeni lityum iyon pil tasarımı, organik kimyasallardan meydana gelen elektrolitler yerine su bazlı elektrolitleri kullanıyor. Ayrıca üzerinde çalışmalar yapılan diğer pillerin aksine su kullanılarak üretilen bu piller normal iyon piller ile aynı oranda enerji sağlayabiliyor.

Ekibin üretmiş olduğu pil başarılı bir şekilde çalışıyor olsa da kullanılabilmesi için hala bir engel mevcut. Su bazlı pil sadece 70 kez yeniden şarj edilebiliyor. Günümüzde kullanılmakta olan standart lityum iyon piller ise en az 500 kez yeniden şarj edilebiliyor. Ancak yine de araştırma ekibinin çalışmaları yakın gelecekte çok daha güvenli piller kullanmamızı sağlayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');