Karşınızda 2 Bin Kilometrelik Süper Otoyol!

Karşınızda 2 Bin Kilometrelik Süper Otoyol!

Avustralya, elektrikli araba kullanımını teşvik etmek adına yarım saatlik mesafeler ile şarj elektrikli araç şarj istasyonları yer alan tam 2 bin kilometrelik bir süper otoyol projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. İşte tüm detaylar!

30 Temmuz 2017 - 23:24 - Güncelleme: 13 Ağustos 2017 - 00:17

Kişileri elektrikli araç kullanımına teşvik etmek amacı ile harekete geçen Avustralya Enerji Bakanlığı, 18 kasaba ve şehri birbirine bağlayan bir otoyolu süper otoyol haline getirmek için planlar yapıyor. Yapılan bu yeni planlama ile birlikte yol üzerinde elektrikli araç şarj istasyonları da yer alacak.

12 ay boyunca tamamen ücretsiz şarj imkanı!

Bu yeni proje ile oluşturulmuş olan Queensland süper otoyolunda, araç ile her 30 dakikalık mesafede bir şarj istasyonu yer alacak. Düşük emisyonlu bir gelecek için yapılan bu projenin 6 ay içerisinde hizmete girmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra 12 ay boyunca da elektrikli araç kullanıcıları bu süper otoyol üzerinde arabalarını ücretsiz şarj etme imkanına sahip olacak.

Queensland bölgesindeki elektrikli araç kullanımı toplam araç kullanımının yalnızca % 0,1’ini oluşturuyor. Bölgede yapılan araştırma ve anket çalışmalarında halkın % 50’lik kısmının yeterli alt yapı sağlandığı takdirde önümüzdeki 2 yıllık süre içerisinde elektrikli ya da hibrit araç kullanılabileceğini ifade etmesi ile projenin hayata geçmesi adına hız kazanıldı.

Söz konusu planlamanın bir diğer amacı ise Büyük Mercan Resifi çevresindeki kirliliği en aza indirmek. Son 20 yıl içerisinde Mercan Kayalığı’nda yaşanmış olan tükeniş, hükümetin bu tarz bir planlamaya geçmesini tetikledi desek yanlış olmayacaktır. Basında yer alan bazı haberlere bakacak olursak her sene Büyük Resifi’ni ziyaret etmekte olan 2 milyon turist bölgede yaklaşık olarak 1,5 milyar dolarlık harcama yapıyor. Yani bölgenin turistik ve dolayısıyla ekonomik açıdan önemi son derece büyük.

Avustralya Hükümeti’nin elektrikli araç kullanımını artırmak adına giriştiği bu yeni proje hem hava ve çevre kirliliğini en aza indirecek hem de ülke ekonomisine ciddi bir katkıda bulunacak. Söz konusu planlama ile birlikte hükümet elektrikli araç sayısını 2020 yılına kadar 12 bine, 2030 yılına kadar da 1 milyona çıkarmayı hedefliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');