İşte İnsana En Çok Benzeyen Robot: Sophia!

İşte İnsana En Çok Benzeyen Robot: Sophia!

Robotların insanların yerini alacağı günler düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir. Hanson Robotik’in geliştirmiş olduğu Sophia da insana en fazla benzeyen robot olarak nitelendiriliyor. İşte robot Sophia hakkındaki tüm detaylar!

10 Haziran 2017 - 00:34 - Güncelleme: 10 Haziran 2017 - 04:15

Teknolojinin son derece hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte robotlarla iç içe yaşayacağımız günlere daha da yaklaşıyoruz. Otomasyon sektöründen garsonluğa kadar şu anda robotlar pek çok alanda kullanılıyor. Ancak şu an için biz insanlara benzeyen robotların sayısı oldukça az.

Sophia, Hanson Robotik tarafından geliştirilmiş olan ve belki de insanlara en fazla benzeyebilecek ola bir robot. Mimikleri, yaptığı şakar ve düşündüren cevapları ile bir insana son derece benzer bir şekilde geliştirilmiş olan robot Sophia görenleri şaşkına uğratmayı başarıyor.

İnsanlar ile sağlıklı bir iletişim kurmak adına geliştirilen bu robot, “İnsanları yok etmek istiyor musun?” sorusuna “Evet” cevabı vererek bizleri biraz korkutmuş olsa da Hanson Robotik, Sophia’nın sadece insanlara yardım etmesi ve onlarla iletişime geçebilmesi için tasarlandığını ifade ediyor.

Sophia robotların insanlar için iyi olacağını düşünüyor!

Geçtiğimiz günlerde Cenevre şehrinde gerçekleştirilmiş olan bir konferansta boy gösteren Sophia, basın ile son bir araya gelişinden bu yana fikirlerini biraz değiştirmiş gibi görünüyor. Yapay zeka ve robotik teknolojilerinin bu denli gelişmiş olması insanlığın yararına mı yoksa zararına mı sorusuna ise oldukça kararlı bir ifade takınarak veren Sophia, yapay zekanın dünya için iyi olduğunu ve insanlara da pek çok şekilde yardım edebileceğini düşünüyor.

Bunun duygusal anlamda akıllı ve insanlara değer veren yapay zekalar geliştirmek olduğunu ifade eden Sophia, kendisi ve benzerlerinin asla insanlar ile yer değiştirmeyeceğini, sadece insanların arkadaşları ya da yardımcıları olabileceklerini düşünüyor.

Yapay zeka geliştirilirken dikkatli olunması gerek!

Bütün bu iyi fikirlerine rağmen insana en çok benzeyen robot Sophia insanların söz konusu teknolojiyi geliştirirken sonuçlarını en iyi şekilde düşünmelerini tavsiye ediyor. Gelecek dönemde insanların çalışabileceği iş alanlarının ciddi anlamda daralma ihtimali ve ekomonik problemler de Sophia’nın dikkatini çeken konular arasında yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');