iPhone İçin İşitme Cihazı Geliyor!

iPhone İçin İşitme Cihazı Geliyor!

Apple ilk defa iPhone uyumlu olan ses işlemcili işitme cihazını üretmek adına Avustralya merkezli akıllı işitme cihazı firması olan Cochlear ile anlaşmış durumda. İşte tüm detaylar!

04 Ağustos 2017 - 21:35 - Güncelleme: 13 Ağustos 2017 - 00:23

Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD gıda ve ilaç idaresi tarafından onaylanmış olan Cochlear’ın Nucleas 7 ses işlemcisi, sesleri direkt olarak uyumlu bir iPhone, iPod Touch ya da iPad üzerinden kulağa aktarabiliyor. Apple’da kıdemli bir yönetici olan Sarah Herrlinger akıllı işitme cihazı hakkında, dünyanın her noktasında görülebilecek olan bir şey yapmak istediklerini ifade ediyor. Bu şekilde Herrlinger, sağlık konusunda her kitleye ulaşmak istediklerini göstermiş oldu.

Apple işitme cihazının diğerlerinden farkı ne olacak?

Cochlear CEO’su olan Chris Smith ise Nucleus 7 işlemcisinin işitme kaybı yaşamakta olan kişiler için telefon görüşmelerini gerçekleştirme, video izleme, yüksek stereo ses ile müzik dinleme ve FaceTime çağrılarını direkt olarak implant üzerinden kontrol etmeye imkan tanıyan bir teknolojiyi kullanıcılara sunduklarını ve söz konusu teknolojinin yepyeni kapılar açacağının altını çizdi.

Yeni Nucleas 7, pil ömrünün uzamış olması ve bir önceki nesil Nucleas işlemcisine nazaran % 24 oranında daha hafif olması nedeni ile işitme kaybı yaşamakta olan küçük çocuklar için de son derece ideal bir işitme cihazı olarak nitelendirilebilir. Tüm bunların yanı sıra işlemcinin ayarlanıp kontrol edilmesi de son derece basite indirgenmiş durumda.

Apple kendini belli etmeyi başarıyor!

Şöyle ki, yeni Nucleas 7 işitme cihazına sahip olan kişiler iPhone üzerinde Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik bölümünden işitme cihazını seçerek Bluetooth’u aktif hale getirerek cihazı oldukça kolay bir şekilde implant ile eşleştirme imkanına sahip olacak. İmplant eşleşir eşleşmez de kulaklık ya da herhangi bir Bluetooth cihaz gibi iPhone’un ses kontrolleri kullanılarak oldukça basit bir şekilde kontrol edilebilecek olması da Apple’ın bu işte bir parmağı olduğunu anında belli ediyor.

Her ne kadar App Store üzerinden çok fazla sayıda işitme cihazı uygulaması olsa da uygulamalar ses ve diğer özellikleri kontrol edebilmek adına iOS uygulamalarına ihtiyaç duyuyor. Ancak Cochlear’ı diğerlerinden farklı kılan şey ise kendisi tarafından kontrol edilebilmesi, herhangi bir uygulama gerektirmiyor olması ve kolay kullanımı nedeni ile kullanıcılara teknolojinin her çeşit engeli aşabileceğini ve gelecek adına büyük umutlar vaat ettiğini gösteriyor.

Peki, sizce Apple gerçekleştirmiş olduğu bu atılım sayesinde gerçekten de hedeflendiği üzere engelleri ortadan kaldırarak gelecekte yepyeni kapılar açabilecek mi? Umuyoruz bunu başarabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');