iPhone 8’de Touch ID Olacak Mı?

iPhone 8’de Touch ID Olacak Mı?

Apple’ın iPhone 8 modelinde Touch ID’yi ekrana yerleştirmeye çalıştığı ancak bu konuda başarılı olamadığı biliniyor. Peki, teknoloji devinin Touch ID konusundaki çözümü ne olacak? İşte tüm detaylar!

08 Eylül 2017 - 15:11

iPhone 8 modelinde Touch ID’nin konumu ile ilgili bugüne dek pek çok iddia ortaya atıldı. Ekrana entegre edilmiş olduğu, cihazın arkasında yer aldığı ve güç tuşuna entegre edilebileceği iddia edildi. Ancak Wall Street Journal’ın yayınlanan son raporuna göre iPhone 8 modelinde Touch ID olmayacak.

iPhone 8’de Touch ID yok!

Bu yılın başında Apple’ın Touch ID’yi ekrana yerleştireceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak zaman içerisinde Samsung gibi Apple’ın da bunu başaramadığı ortaya çıktı. Touch ID’nin cihazın arkasına alınacağı gündeme gelmiş olsa da bu iddia pek fazla destek bulmadı.

Bugüne dek pek çok kez paylaşılan ve neredeyse kesinleşmiş olan tasarımda Touch ID’nin cihazın arkasında yer alabileceği ile ilgili herhangi bir ipucu yok. Bu nedenle Apple’ın iPhone 8 modeli ile birlikte yalnızca yüz tanıma teknolojisine dayalı olan bir güvenlik sistemi kullanacağı fikri ağırlık kazanmış oldu.

Yüz tanıma sistemi yeterince güvenli mi?

Wall Street Journal, Apple’ın planlarını bilen kaynaklara dayandırmış olduğu raporunda firmanın Touch ID’yi kullanmayacağını ifade ediyor. Bu noktada elbette akıllara yüz tanıma teknolojisinin ne kadar güvenli olduğu sorusu geliyor. Son dönemde yüz tanıma teknolojisinin fotoğraflar ile kandırılabildiğinin anlaşılmış olması Apple hayranlarını da epey tedirgin etti.

Apple’ın iPhone 8 modelinde 3D yüz tanıma sisteminde daha önce satın almış olduğu Realface’in yüz tanıma yazılımını kullanacak olması endişeleri biraz olsun azaltmayı başarıyor. Ancak yine de firmanın yeni iPhone modelinde kullanacağı güvenlik sistemi ile ilgili net bir şey söylemek de zor.

iPhone 8 ne zaman satışa sunuluyor?

Apple genellikle yeni iPhone modelini tanıttığı haftanın Cuma günü ön siparişleri başlatıyor. Bir sonraki Cuma günü de yeni modeli satışa sunuyor. Alman sitesi Macerkopf bu yıl tanıtılan iPhone modelleri için ön siparişlerin 15 Eylül’de, satışların da 22 Eylül’de başlayacağını açıkladı.

Teknoloji devi yeni modelini 12 Eylül Salı günü Türkiye saati ile 20:00’da Apple Park kampüsünde yer alan Steve Jobs Tiyatrosu’nda tanıtacak. Etkinlikte tanıtılacak olan cihazların iPhone 7S, iPhone 7S Plus, 4K Apple TV ve LTE özellikli Apple Watch olması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');