Hayatınızı Değiştirecek Geleceğin 4 Teknolojisi!

Hayatınızı Değiştirecek Geleceğin 4 Teknolojisi!

Teknoloji hali hazırda hayatımızı tamamen değiştirmiş durumda ve bunu yapmaya devam edecek gibi görünüyor. İşte gelecekte de hayatımızı değiştirecek olan 4 teknoloji!

03 Ağustos 2017 - 15:16 - Güncelleme: 13 Ağustos 2017 - 00:22

Şüphesiz ki teknolojinin hayatımızdaki yeri oldukça büyük ve her geçen gün daha fazla içimize giriyor. Her gün daha da gelişen teknoloji bize gelecekte de pek çok şey vaat ediyor. İşte hayatımızı değiştirmeye devam edecek olan geleceğin 4 teknolojisi!

Sanal sekreterler

Akıllı evlerden çalışma hayatına bir geçiş yapacaksak şüphesiz ki önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkacak olan en büyük yeniliklerden bir tanesi de sanal sekreterler olacak. Bilindiği üzere sekreterler pek çok önemli işletmede oldukça önemli bir yere sahip. Firmalarda zaman alıcı pek çok sıkıcı işi üstlenmiş olan sekreterler aynı zamanda belirli bir düzenin sağlanabilmesi konusunda da büyük bir pay sahibi desek yanlış olmayacaktır.

Basit bir iş toplantısını organize eden sekreter, en doğru zamanı belirleyerek buna karar verir ve tarafların da en uygun günde toplanmasını sağlar. Doodle.com gibi firmaların kullanmakta olduğu en iyi toplantı zamanını saptayan uygulamaların da gelecek dönemde daha fazla işletme tarafından kullanılacağı iddia ediliyor.

Bu şekilde firmalarda yaşanan gün çakışmaları ve aksiliklerin de önüne geçiliyor ve her şeyin birbiriyle uyum içinde hareket etmesine ciddi bir katkı sağlanıyor. 10 yıl önceden söz konusu sanal asistanların temelini atmış olan yetkililer ne yazık ki yaşanan çakışma ve aksiliklerin önüne geçmeyi başaramamıştı.

Aslına bakacak olursanız sanal asistanların işletmelerdeki rolü insanların günlüklerini organize etmek ve toplantı planlamak gibi işlerin daha da ötesine geçebilir. Sanal asistanlar gelecekte proje yöneticilerinin de doğru tarafların bir araya gelmesini ve bunları doğru görevlere atamayı başarabilir. Bu şekilde her iş verimli bir şekilde yürütülmüş olur.

Yapay zekalı doktorlar

Şüphesiz ki gelişen teknolojiye ayak uydurmuş olan sağlık sektörü 15 ila 20 yıl içinde hastaların karşısına yapay zekalı doktorlar ile çıkabilir. Babil Sağlık adlı özel bir firma acil olmayan çağrılar için chatbot ile işaretleri teşvik eden 5 Londra ilçesi ile bu proje üzerinde oldukça yoğun bir şekilde çalışıyor. Eğer yetkililer projeden istediği cevabı alabilirse yakın bir zaman içerisinde dünyanın her noktasında söz konusu yapay zeka projesinden yararlanmak mümkün hale gelecek.

Projeden kısaca bahsedecek olursak, yapay zeka hastanın aciliyetine göre eczaneye mi yoksa hastaneye mi gideceğine karar veriyor. Eğer durum düşünüldüğünden kötü bile değilse uygulama evde kalmayı bile önerebilir. Yakındaki doktor ve hemşireleri hastanın konumuna otomatik bir şekilde yönlendirecek olan bu proje tıp sektöründe adeta yepyeni bir çağ başlatacak.

Tıbbi personele ihtiyaç olan ülkelerde bu proje sağlık sunumunu ciddi anlamda iyileştirebilir ve doktorların teşhis koymak için fazla zaman harcaması yerine hastaya gerekli tedavinin yapılmasına odaklanabilir. Fitbit tarzında hastanın sağlık durumunu inceleyen uygulamaların artış göstermesi, bu sağlık sunumunun daha hızlı bir şekilde ilerlemesindeki en büyük temelin atılmasına yardımcı olacak gibi görünüyor. Yapay zeka teknolojisinden yararlanmaya başlayacak olan sağlık sektörü, bu şekilde hastalar için uygulanan yanlış tedavilerin % 90 oranında önüne geçecek.

Uçan kargolar ve sürücüsüz araçlar

Uçan kargolar ve sürücüsüz araçlar üzerinde günümüzde de pek çok somut proje yer alıyor. Elbette gelişen teknolojiyi de ele almak gerekirse bu uçan kargolar ve sürücüsüz araçlar gelecekte bambaşka bir hal alacak. Meydana gelebilecek trafik kazalarının önüne önceden geçebilecek olan ve günümüz dünyasının en büyük sorunu haline gelen trafik sorununa sürücüsüz araçlar ile çözüm bulmak isteyen yetkililer, pek çok farklı proje üzerinde çalışma yürütüyor.

Örneğin bir teslimat firmanız var ve bu firmada teslimatı yapacak olan kargo araçları mevcut. Doğal olarak da söz konusu kargo araçlarında birden fazla şoför de çalıştırmak zorundasınız. Ancak bu otonom kargo araçlarının geliştirilmesi ile önümüzdeki 20 yıl içinde teslimat firmalarının maliyetlerinin düşürüleceği tahmin ediliyor.

Söz konusu araçlar sayesinde yapılacak olan teslimatı en hızlı ve güvenilir şekilde teslim edebilmesinin verdiği hazzı firmanın sahibi olarak yaşayabileceksiniz. Ancak projenin geliştirilmesi için pek çok pürüzlü detay var ve bu nedenle de projenin bir süre için daha rafa kaldırılması gerektiğini ekleyelim.

Bu konuda Amazon’un yürüttüğü çalışmalardan mutlaka haberdarsınızdır. Amazon daha önce havadan drone teslimatı yapabilmesi adına oldukça önemli bir patenti bünyesine katmıştı. Yapılan analizlerin sonucuna göre Amazon’un drone teslimatı önümüzdeki yüz yıl içinde boyut atlayarak havadan uluslararası teslimata bile dönüşebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');