PES 2018 Hakkında Merak Edilenler!

PES 2018 hakkında merak edilen ve şimdiye dek ortaya çıkmış olan detayların hepsini yazımızda bulabilirsiniz!


PES 2018 Hakkında Merak Edilenler!

PES 2018 için ilk detaylar kendini göstermeye başladı. Peki, Konami tarafından geliştirilmiş olan bu oyun nasıl olacak ve ne zaman piyasaya sunulacak? İşte tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

PES 2018 oyunu 17 Mayıs tarihinde resmi olarak duyuruldu. Oyun ile ilgili ilk detaylar verilirken oyunun çıkış tarihi de sonunda belli oldu. Tüm bunların yanı sıra oyuna dair ilk ekran görüntüleri de yayınlandı ve oyun severlerin merakı biraz olsun giderildi.

Fox Engine yine göze çarpıyor!

Kojima Productions tarafından geliştirilmiş olan Fox Engine, bir kere daha PES oyunun kalbini oluşturuyor. İlk defa Metal Gear Solid V ile kullanılmış olan Fox Engine, hatırlayacağınız üzere PES 2017 için de yapı taşlarından bir tanesi olmuştu. PES 2018’in fragmanları henüz ortaya çıkmamış olsa da bu yıl da görsel olarak ciddi anlamda geliştirilmiş bir oyun göreceğimize şimdiden eminiz. Bunların yanı sıra Fox Engine’in uzun bir süredir eleştirilere maruz kalan oyun fiziklerine olan katkısı yeni yapım ile birlikte bir üst noktaya taşınıyor.

Konami’nin bu hususta özellikle ışıklandırma efektlerinin üzerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Yüz modellemelerinde de son derece başarılı bir iş çıkaran geliştirici firmanın bu performansı seyirciler üzerinde de bekliyorduk. Neyse ki Konami beklentileri karşıladı ve seyirci tarafında da oldukça önemli geliştirmeler yaptı. Teknik açıdan bir diğer önemli detay ise oyunun PS4 ve Xbox One X için 4K oyun modlarına sahip olacağı.

FIFA, PES için güçlü bir rakip!

Söz konusu oynanış olduğunda yaklaşık olarak 10 yıldır EA Sports ve Konami arasında oldukça ciddi bir üstünlük mücadelesi mevcut. 2000li yılların ilk 10 yılı içinde Winning Eleven / PES serileri üstünlük kurarken FIFA 11 ile birlikte gelen 360 derece top kontrolü ve doğru oynayış hamleleri FIFA’yı daha üstün bir konuma yükseltmiş durumda. Yani PES bu yarışı kazanmak istiyorsa daha fazlasını yapmak zorunda. Konami top fizikleri üstünde çalışarak oyunun en büyük açığını önemli derece kapatmayı hedefliyor.

Bir diğer önemli detay ise yapımın lisans sorunları ile karşı karşıya gelip gelmeyeceği. Öncelikle PES serisi uzun bir süredir hatta yolun başından beri lisans problemleri ile cebelleşiyor. Son 10 yıl içerisinde yapabildikleri en sağlam iş ise Barselona ve Şampiyonlar Ligi oldu. Önceden North London gibi isimler yapımın kaliteli olması nedeni ile göz batmıyor olsa da FIFA rakibine çelme takmaya başladıktan sonra bu durum ciddi anlamda eleştirildi.

PES 2018 Türkiye Ligi için sürekli imza kampanyaları düzenleniyor ve hatta Türkçe spiker bile gündemde. Ancak Konami’nin Türkiye Futbol Federasyonu ile görüştüğüne dair herhangi bir kanıt yok. Bu nedenle yaz dönemini beklememiz gerekebilir.

PES 2018 fiyatı ve çıkış tarihi

Oyunun çıkış tarihi sonunda resmi olarak belirlendi. Yapım 12 Eylül 2017 tarihinde oyun severler ile buluşacak. PES 2018 fiyatı ise şu an için 70 Euro gibi görünüyor. Resmi açıklamayla birlikte 60 dolar/euro’luk PES versiyonlarını da göreceğiz gibi duruyor.