Görünmezlik Pelerini Mi Geliyor?

Görünmezlik Pelerini Mi Geliyor?

Bundan birkaç yıl sonra bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi görünmez olabiliriz. Araştırmacılar, giyilince görünmez hale gelecek, ses ve ışıkta fark edilmeyecek bir pelerin geliştiriyor. İşte tüm detaylar!

15 Eylül 2017 - 22:53

Bir neslin vazgeçilmezi olan inanılmaz film serisi Harry Potter ile bir karşımıza çıkan görünmezlik pelerini pek çoğumuzun hayallerini süslemiştir. Ancak bu hayal gerçeğe dönüşüyor olabilir. Zira görünmezlik teknik olarak mümkün. Avusturya’da TU Wien araştırmacıları opak bir materyalin üzerine doğru ışık dalgalarının eş zamanlı bir dalga deseni çizdi ve hedefi görünmez hale getirebilecek yepyeni bir süreç geliştirdi.

Görünmezlik pelerini ses ve ışıkta fark edilmeyecek!

Teknik açıdan bir gün hem ses hem de ışık dalgalarında bizleri görünmez hale getirecek bir pelerinin üretilmesi mümkün. Retinalarımızın bazı maddelerden sıçrayan hafif ışık dalgalarını alabilmesi sayesinde nesneleri görebiliyoruz. Gizleme konusundaki önceki girişimlerin çoğu da nesnelerin etrafında hafif dalgaların yolunu bükerek söz konusu ilkeye karşı koymaya çalışmıştı. Ancak yalnızca küçük ölçeklerde çalışılabildi ve genel olarak parlaklık efekti gibi başka görsel efektler yaratıldı.

TU Wien araştırmacıları ise özel bir malzeme ve özel bir dalga teknolojisi sayesinde görünmezlik özelliğinin çok daha iyi sonuçlar verdiğini ifade ediyor. Orijinal ışık dalgasını nesneden geçirecek biçimde yönlendirmiş olan araştırmacılar nesne sanki hiç orada yokmuş gibi bir görüntü elde etmiş durumda. Optik olarak aktif durumda olan malzemenin enerji verildiğinde daha önce yapılan çalışmalarda kullanılmış olan malzemelerden farklı bir davranış sergilediği de belirtiliyor.

TU Wien araştırmacı ekibi, şu ana dek pelerini yalnızca bilgisayar simülasyonlarında test edebildi. Bir sonraki aşama olarak da pratik testlerin yapılması planlanıyor. Teorik olarak pelerinin akustik gizleme için de çalışacağı tahmin ediliyor. Bu sebeple araştırmacılar ses dalgaları için denemelerin devam ettiğini belirtiyor. Bakalım ileriki dönemde görünmezlik pelerini dolaplarımızda yer edebilecek mi?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');