Dünya’nın En Güçlü Roketi Çok Yakında Fırlatılıyor!

Dünya’nın En Güçlü Roketi Çok Yakında Fırlatılıyor!

SpaceX’in kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Elon Musk, Dünya’nın yörüngesinde Ay ve hatta Mars’a oldukça büyük kargolar taşıyabilecek olan Dünya’nın en güçlü roketinin ne zaman fırlatılacağını duyurdu. İşte tüm detaylar!

29 Temmuz 2017 - 23:22

Günümüzün Iron Man’i olarak nitelendirilen başarılı iş adamı Elon Musk, son derece büyük ve ilgi çekici projelere imza atmaya devam ediyor. Dünyadaki ilk tekrar kullanılabilir roketini başarılı bir şekilde yere indirmiş olan SpaceX şimdilerde de dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i fırlatmak için gün sayıyor!

Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Kasım ayında fırlatılacak!

Geliştirilme sürecinde yaşanmış olan bazı problemler ve kazalar nedeni ile fırlatılma tarihi sürekli olarak ertelenen Falcon Heavy için Elon Musk sonunda net bir tarih verdi. Musk’ın sosyal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu paylaşıma bakacak olursak Kasım ayında fırlatılacak olan bu roket fırlatıldığı günden itibaren dünyanın en güçlü roketi unvanını elde edecek.

Rokete biraz yakından bakacak olursak da basit bir şekilde 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilmiş hali olduğunu söylemek mümkün. Temel olarak bir Falcon 9 roketine 2 ek Falcon 9 güçlendiricisi eklenmesi ile ortaya çıkan Falcon Heavy için, Elon Musk’ın açıklamalarına göre işin mühendislik tarafı göründüğünden çok daha zor. Ayrıca roketin fırlatılma tarihinin de bu kadar fazla ertelenmesinin en büyük sebebi olarak da bu gösteriliyor.

Ay ve Mars’a büyük kargolar taşınabilecek!

SpaceX için son derece önemli bir yere sahip olan Falcon Heavy ile Ay’a ve hatta Mars’a son derece büyük kargolar götürmek mümkün hale gelecek. Meraklıları için bu kargoları biraz açalım. Falcon Heavy, alçak dünya yörüngesine 54,400 kg, yer eş zamanlı yörüngeye 22,200 kg ve Mars’a da 13,600 kg yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Hali hazırda dünyanın en güçlü roketi olmak için en büyük aday olarak gösterilen Falcon Heavy’nin tarihin en güçlüsü olmak için biraz daha çalışması gerekiyor. Zira NASA’nın Apollo görevinde kullanmış olduğu Saturn V roketi, rekorunu kimseye kolay kolay bırakacak gibi görünmüyor.

Falcon Heavy Saturn V’nin yerini alabilecek mi?

Saturn V roketinin yapabildiklerine bakacak olursak da, gerçekten büyük bir mühendislik başarısı ile karşılaşıyoruz. Günümüzde bile hala tarihin en büyük, en ağır ve en güçlü roketi sıfatına sahip olan Saturn V, alçak dünya yörüngesine tam olarak 140 bin kg yük taşıma kapasitesine sahipti. Bunların yanı sıra alçak dünya yörüngesinin dışına çıkmış olan tek roket unvanı da yine Saturn V’ye ait durumda.

Uzay sektörü için son derece yeni bir firma olan SpaceX’in böylesine büyük projeler için kolları sıvaması ise gerçekten takdire şayan bir durum. Elon Musk yaptığı bir açıklamada Falcon Heavy roketi ile ilgili ilk kalkış denemesinden büyük bir başarı beklemediklerini ifade etmişti. Şu an için roketin yörüngeye ulaşabileceğinden bile şüphe duyduğunu söyleyen Musk’ın SpaceX’in başardıklarını göz önünde bulunduracak olursak bu konuda da büyük başarılara imza atacağından emin olabiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');