Akıllı Telefonları Unutturacak Teknoloji: Droid Robotlar!

Akıllı Telefonları Unutturacak Teknoloji: Droid Robotlar!

Bugünlerde 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi haline gelen akıllı cep telefonları, gelecekte droid robotlar sayesinde tarihe karışabilir. İşte tüm detaylar!

29 Ağustos 2017 - 01:44

Bir gün gelecek ve herkes elindeki akıllı cep telefonlarını bir kenara koyarak insana benzeyen robotlardan yardım almaya başlayacak. Geçmiş dönemdeki kölelik mantığını bu robotlar ile devam ettirecek olan insanlar, telefonda yaptığı pek çok işi bu robotlar ile de yapabilecek. Robotlar, insanlara her an yeni bilgiler verebilecek, onlar için alışveriş yapabilecek ve hatta kahve bile hazırlayabilecek.

Geçen hafta, G-Zirvesi Konferansı’nda geleceği tartışmak için California’nın Pebble Beach bölgesinde toplanmış olan yapay zeka ve robotik uzmanları, geleceği şekillendirmek için bir araya geldi. Bilim insanları ve araştırmacılar, günümüz sınırlamalarına rağmen geliştirilmiş olan yapay zeka ve robotların başarısını kutladı. Son dönemde ciddi bir popülarite kazanmış olan Piper’ın konu olduğu konferansta pek çok kişinin bu robotu istediği fakat Star Wars serisinin efsane robotu C-3PO’ya yakın bir standarda sahip olmadığı ifade edildi.

SoftBank Robotics Amerika’nın baş strateji sorumlusu olan Steve Carlin, C-3PO’yu bekleyen kişilerin şu an için hayal kırıklığına uğrayacağını belirtti. Carlin, Pepper adı verilen robotun mağazaya gelen kişilere tanıyıp selam verebileceğini ancak kendi kendine dışarı çıkıp bir şeyler yapamayacağını söyledi. Benzer bir şekilde Boston Dynamics tarafından geliştirilmiş olan mekanik robotların da merdiven çıkabileceğini ancak konuşma açısından başarısız olacağını ekledi.

Robo Evrim!

Herkes kendi alanında başarılı ise neden bunları birleştirmiyoruz? Mekanik teknoloji ve yapay zekayı birleştirerek ortaya hem düşünen hem de yapan bir robot çıkarmak mümkün olmaz mı? İşte bilim insanları da şu an da tam olarak bunun için çalışıyor ancak öncesinde yapılacak bazı şeyler mevcut.

Robo Evrim’i akıllı cep telefonlarına benzeten Mail.Ru kurucusu Dmitry Grishin, telefonların da başta parçalar halinde geliştirildiğini ve her koşullar kabul edilebilir bir seviyeye geldikten sonra bir bütün halini aldığını ifade etti. Telefonlardaki teknolojiler de aynı robot teknolojisi gibi yıllar içerisinde evrim geçirdi. Bu evrimi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk radyo vericisi 1887 yılında kuruldu
  • İlk ticari fotoğraf makinesi 1839 yılında üretildi
  • Bugünün dijital ekranının öncüsü katot ışın tüpü 1897 yılında geliştirildi
  • İlk entegre devre ise 1949 yılında tasarlandı

Bunlar gibi tarihi adımların robot evrimi için de geçerli olduğunu söyleyen Grishin, önümüzde yüzyıllar olmadığını ve araştırmalar sayesinde daha kısa bir süre içerisinde bu tarz olayların üstesinden gelebileceğimizi ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');