80’lerin Efsane Atari’si Geri Dönüyor!

80'lerin Efsane Atari'si Geri Dönüyor!

80’li yılların efsane oyun aracı Atari’si geri dönüyor.

17 Haziran 2017 - 19:24 - Güncelleme: 23 Haziran 2017 - 00:30

Atari yetkililerinden Chesnais yaptığı basın açıklamasından, "Donanım işine geri döndük" dedi. Atari'nin Nintendo'nun açtığı yolda ilerleyerek bir minyatür konsol hazırlayacağı iddia ediliyor.

Efsanenin geri dönmesi teknoloji gündemini canlandırdı!

80'lerin efsane oyun konsolu üreticisi, HDTV destekli bir Atari 2600 hazırlayabilir. Şirketin yeni konsolu Atari 5200, Atari 7800, Atari Jaguar oyunlarını da desteklerse gerçek bir 80'ler nostaljisi yaşatabilir. Ancak Nintendo'nun NES Classic'te yaptığına benzer bir yol izlerse, Atari 2600 tutarsa, diğer konsolların da minyatürleri ayrı olarak piyasaya sürülecek.

Chesnais, konsolun bilgisayarlarda olan özellikleri baz alarak üretimlerini gerçekleştireceği tahmin ediliyor. PlayStation 4, Microsoft, Sony ve Xbox One için benzer bir yol izlemişti. Bunun sebebi de, geliştiricilerin oyunları, hâlihazırda alışık oldukları şekilde, bilgisayar  üzerinde hazırlayabilmesini sağlamaktı. Böylelikle de birçok farklı alanda uyumluluk sağlanmıştı.  

Atari'nin son oyun konsolu 1983'te çıkan Jaguar oldu. O zamanki rakibi Sega Genesis ve Super Nintendo'nun 16 bit, disk kullanan 3DO'nun ise 32 bit konsolunu 64 bitlik bu konsolla geride bırakmayı hedeflemişti. Ancak konsol, aslında iki adet 32 bit işlemci taşıyordu. Bu da oyun geliştiricilerin işini karmaşık hâle getirmişti. Bu sebeple, sonuçları da hayal kırıklığı yaratmıştı.

Daha sonra Nintendo da dahil, tüm oyun endüstrisi disk kullanmaya başladığında, Atari, Jaguar'ı Sega'nın Genesis için ürettiği disk sürücüsüne benzer bir ek cihazla geliştirmek istedi. Bu cihaz, Jaguar'ın kartuş yuvasına takılıyor.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');