Yeni GPS Sistemi Olan Galileo Uydusu Geliyor

Yeni GPS Sistemi Olan Galileo Uydusu Geliyor

Avrupalıların GPS sistemi olarak tasarlanmış olan ve 17 yıldır da çalışmaları süren Galileo uydu navigasyon sisteminde son durum ne? İşte Galileo uydu sistemi hakkındaki tüm detaylar!

21 Aralık 2016 - 00:30

Günümüzde navigasyon sistemi olarak telefon ve otomobillerimizde kullandığımız GPS sistemi, esasen ABD Savunma Bakanlığı’nın 1960lı yıllarda tasarlamış olduğu Global Positioning System’a dayanıyor. ABD’nin uçak ve füzelerinin hedeflerini vurabilmesi için tasarlanmış olan bu sistem artık eskidiği için ihtiyaçları tam anlamı ile karşılayamıyor.

Rusya ve doğu bloğu ülkeleri ise güvenlik nedenleri ile GPS sistemini kullanmaktan çekiniyor ve kendi uydu navigasyon sistemini kullanıyor. Aynı güvenlik endişelerini Avrupa ülkeleri de taşıyar ve bu ülkeler NATO üyeleri olmalarına rağmen kendi uydu navigasyon sistemine sahip olmak istiyor.

 

Galileo uydu sistemi artık online!

İşte tüm bu çabaların sonucunda oluşturulan Galileo uydu sistemi artık online oldu. Planlanan 30 uydudan 18’i dünya yörüngesine yerleşti ve sistem tamamen çalışmaya başladı. Avrupa Birliği’nin GPS’i olarak nitelendirilen EGNOS’un en önemli parçası olan Galileo uydu navigasyon sistemi sayesinde EGNOS sistemi de pratik olarak anlam kazandı.

Galileo sistemini kullanmak ücretsiz ancak Galileo sinyallerini kullanmak için sistemle uyumlu donanıma sahip olan bir telefon ya da navigasyon cihazı edinmek gerekiyor. Piyasada yer alan pek çok telefon da şu anda GPS sistemi ile uyumlu. Ancak piyasaya yeni sürülecek olan telefonlarda GPS ve Galileo uydu sistemi arasında seçim yapmak mümkün hale gelecek.

Galileo uydu navigasyon sisteminin GPS’e nazaran çok daha hızlı ve isabetli olması ve aynı zamanda yüksek çözünürlük kalitesi sunması nedeni ile GPS sisteminden daha fazla tercih edileceği tahmin ediliyor. Bakalım tahminler doğru çıkacak mı?

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');