Volkswagen Emisyon Skandalı Hakkında Şok İddialar!

Volkswagen Emisyon Skandalı Hakkında Şok İddialar!

Volkswagen yaşanan emisyon skandalı ardından hatalarını telafi etmek için çalışmalarını sürdürürken ortaya çıkan yeni iddialar olayın çok daha fazla büyümesine sebep olacak gibi gözüküyor. İşte tüm detaylar!

27 Ağustos 2017 - 00:36

Otomobil sektörünün devlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Volkswagen, ABD’de ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde bütün dünyaya yayılarak ciddi anlamda tepki toplayan Dieselgate adlı karbon emisyonu skandalından sonra uygulanan yaptırımlar nedeni ile hem ekonomik yönden hem de itibar yönünden ciddi anlamda darbe aldı.

Otomobil devi hileli araçlarda gereken değişiklikleri yaptı kullanıcılara tazminat ödeyip emisyon skandallarının izlerini olabildiğince silmeye çalıştı. Ancak ne yazık ki firmanın itibarı tahmin edilenden fazla zarar gördü ve artık kullanıcıların Volkswagen markasına güveni kalmadı desek yanlış olmayacaktır. Tüm bunlar olup biterken, firma da kendini toparlamaya çalışırken ortaya çıkan iddialar ise söz konusu olayın tekrar büyümesine sebebiyet verecek gibi görünüyor.

Reuters tarafından yayınlanmış olan bilgilere göre eski Volkswagen mühendisi James Liang yaşanan bu emisyon skandalı sebebi ile mahkeme tarafından 200 bin dolar para ve 40 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Savcılığın söz konusu cezanın sektörde yer alan bütün otomobil üreticileri için bir ders niteliğinde olacağını söylediği iddia edilirken, Bloomberg tarafından elde edilmiş olan bilgiler bu skandalı bir adım daha ileri taşıyor.

Emisyon skandalı için yeni iddialar!

Volkswagen mühendislerinin hileli yazılımları araçlara yüklemek için Almanya’nın Wolfsburg kentinde yer alan araştırma tesisinde, yönetime son derece yakın bir yerde oluşturulan gizli bir alanı kullandığı iddia ediliyor. Bu gizli alana sınırlı sayıda çalışanın giriş yapabildiği ve firmanın araştırma tesislerinde yeni teknolojileri test etme amacı ile inşa edilmiş olan pek çok gizli nokta olduğu ifade ediliyor.

Durumu özetleyecek olursak, Alman otomobil devi Volkswagen’in araçlarına hileli yazılım yüklediği hususunda kaç çalışan ve yöneticinin bilgisi olduğu hala net olarak bilinmiyor. Ancak şu anda sorumlulukları nedeni ile firmanın yöneticileri cezalandırılıyor. Bakalım bu yeni iddialar sonrasında neler yaşanacak?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');