Uzaydaki Çöpler Dünya İçin Büyük Tehdit Oluşturuyor

Uzaydaki Çöpler Dünya İçin Büyük Tehdit Oluşturuyor

Yıllardır uzay çalışmaları sonucu dünyanın yörüngesinde dönüp duran binlerce çöp için artık önlemler alınmazsa çok kötü sonuçlar bizi bekliyor olabilir?

28 Kasım 2016 - 00:52

Uzun yıllardır yürütülen büyük uzay çalışmaları sonucunda birçok olumlu sonuç aldık. Gezegenler keşfedildi, Ay’a birçok insanlı insansız uzay aracı gönderildi, uzay istasyonları kuruldu, Mars çalışmaları başlatıldı derken bunlara ek olarak binlerce irili ufaklı uydu uzaya gönderildi.

 

Durum böyle olunca da uzayda bu gönderdiğimiz araçlardan kopan veya kontrolün kaybedilmesi sonucu sahipsiz dolaşan birçok yabancı cisim çöpler oluşmaya başladı. Bu çöplerin 10 cm’den büyük olanlarının sayısının 22 bin civarında olduğu, daha küçük boyuttaki çöplerin ise milyonlara ulaştığı ifade ediliyor.

 

Eğer bu çöplerin çoğalmaması için önlemler alınmaz ise ve bu çöpler yıllar geçtikçe toplanmaz ise dünyanın yörüngesinde serbestçe dolaşan bu çöpler dünya için çok büyük felaketler oluşturabilir.

 

Ancak gelecek yüzyılda çok büyük bir uzay temizliği projesi gündemde. Bunlardan en akıllıca olanı özel geliştirilmiş bir uzay aracının çöplerin üzerine atacağı ağ ile temizlik yapılması. Bir diğer yöntem ise uzay yelkeni ile çöplerin dünya yörüngesinden uzaklaştırılması. En başarısız olarak görülen yöntem ise her çöp tanesini tek tek zıpkın ile vurmaya çalışmak.

 

Uzayda bu yazdığımız temizliğin yapılmasının maliyeti çok yüksek düzeylerde. Ancak şu unutulmamalı, bu temizlik yapılmazsa ve bu çöplerden bir tanesi bir uyduya hasar verirse uydunun maliyeti yüzlerce milyon dolar düzeylerinde olabilir. Ayrıca temizlik yapılmazsa yakında uzay, uzay araştırmaları için uygun bir yer olmaktan çıkabilir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');