Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 2 Aralık’ta Çıplak Gözle...

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 2 Aralık’ta Çıplak Gözle Görebileceksiniz

Dünya yörüngesinde yerleşmiş olan üzerinde yaşanabilen Uluslararası Uzay İstasyonu, 2 Aralık tarihinde ülkemizde dahil tüm dünyadan çıplak gözle görülebilecek.

30 Kasım 2016 - 14:28

2 Aralık tarihinde içerisinde taşıdığı 6 mürettebat ile birlikte Dünyaya en yakın olacak olan Uluslararası Uzay İstasyonu çıplak gözle tüm dünyadan izlenebilecek. 450 ton ağırlığında olan bu istasyon, saatte 28.000 kilometre gibi bir hızla hareket ediyor.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya üzerinde günde tam 15,5 tur atıyor. Her seferinde ülkemizinde üzerinden geçmesine rağmen zamanlama, uzaklık, ışık kirliliği ve bulutlar gibi nedenlerle tam olarak görülemiyor.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Dünyaya en yakın olacağı 2 Aralık tarihinde İstanbul ve Ankara’dan görünüş yönleri ve saatleri;

 

İstanbul için; Güney-Batı’dan çıkarak Kuzey-Doğu yönünde saat 17:50:42 tarihinde ortaya çıkıp, saat 17:55:22 tarihinde kaybolacak.

Ankara için; Güney-Batı’dan çıkarak Kuzey-Doğu yönünde saat 17:51:11 tarihinde ortaya çıkıp, saat 17:55:22 tarihinde kaybolacak.

 

Ayrıca “ISS Detector” adlı Android uygulaması ile Uluslararası Uzay İstasyonunun geçiş güzergahını takip edebilirsiniz.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');