Uber Kullanıcılarını Mı İzliyor?

Uber Kullanıcılarını Mı İzliyor?

Taksi deneyimini baştan aşağı değiştiren başarılı uygulama Uber, son günlerde kişisel güvenlik ihlali nedeniyle gündemde. Çıkan iddialara göre bu uygulama kullanıcılarını çevrimdışıyken bile izliyor. Peki, bu iddialar doğru mu?

13 Aralık 2016 - 03:02

Dünya çapında kısa bir süre içerisinde yaygın hale gelen ve büyük beğeni toplayan Uber uygulaması taksi hizmeti ile her ne kadar başarılı işlere imza atıyor olsa da sık sık yaşadığı problemler nedeni ile gündemde büyük bir yer edinmişti. iOS ve Android işletim sistemleri için gelen en yeni güncellemeyi yükleyen kullanıcılar, uygulamayı kullanmıyorken bile konum bilgisinin kullanıldığını fark etti.

Büyük tepki toplayan bu güncelleme sonrasında Uber cephesinden de bir açıklama geldi. Bu durumun herhangi bir ticari amaç için değil, yalnızca Uber’in çeşitli algoritmalarının öğrenme sürecini hızlandırmak adına olduğunu belirten firma, ne yazık ki bu açıklama ile kullanıcıları tatmin etmeyi başaramadı.

 

Uber uygulamasının sizi izlemesine izin vermeyin!

Eğer Uber’in yarattığı bu durumdan rahatsız olduysanız son derece basit bir şekilde Uber’in sizi izlemesine engel olmanız mümkün. Özellikle iOS sistemli cihazlarda çözüm oldukça basit. Ayarlar menüsünün altından Uber’i bularak konum ayarını “Uygulamayı kullanırken” olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

Android cihazlardaki çözüm ise, Android 6.0 üzeri bir cihazınız varsa ayarlar menüsünde yer alan uygulamalar sekmesinden Uber’in konum izinlerini kaldırmak. Ancak Android’in daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız yapabileceğiniz en basit şey konum servislerini kapalı halde tutmak ya da Uber’i tamamen silmek olacaktır.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');