Türk Astronotlar İçin İlk Adım Atıldı!

Türk Astronotlar İçin İlk Adım Atıldı!

Temelleri Bursa şehrinde atılmış olan ve ayrıca dünyanın ilk 5 uzay ve havacılık merkezlerinden bir tanesi olacağı ifade edilen Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde (GUHEM), ilk milli astronotlar yetişecek. İşte tüm detaylar!

24 Ağustos 2017 - 23:03 - Güncelleme: 26 Ağustos 2017 - 21:46

TÜBİTAK’ın desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile yaptırılacak olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM), tam 13 bin metrekarelik kapalı bir alan üzerine inşa edilecek. İçinde uzay ve havacılık ile ilgili eğitim düzeneklerinin sergileneceği GUHEM’in toplam maliyeti ise 125 milyon TL olacak.

Ülkemizin birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimini kaçırdığını ancak hala dördüncü sanayi devrimini yakalama fırsatının olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, söz konusu merkezin kurulmasını genç kesimde bilim, teknoloji, uzay ve havacılığa merak uyandırması yönünden önemli gördüğünü belirtti. Ayrıca bundan 20 yıl sonra belki de ülkemizin havacılıkta en iyi şehri hangisi sorusu için Bursa cevabını vereceğini söyledi.

Milli astronotlar için ilk adım!

Milli astronotlar için atılacak olan ilk adım niteliği taşıyan bu atılım sonrasında Türkiye’nin uzay ve havacılık alanında ne kadar eksik kalmış olduğuna değinen Işık, ABD’de uzay ve havacılık alanında çalışmakta olan insan sayısının 260 bin, ülkemizde ise bu sayının 1000’in altında olduğunu söyledi. Bu noktada da yeni açılacak olan tesisi ciddi anlamda önemsediklerini ve çalışmaların son hız devam ettiğini vurguladı. Işık ayrıca önümüzdeki süreçte insanların en çok kafa yoracağı alanlardan birinin de bu olacağını sözlerine ekledi.

GUHEM projesi hakkında büyük bir heyecan yaşadıklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı, son olarak da temeli bugün attıklarını, tesisin inşası bittiğinde de çocukların ve gençlerin buraya büyük ilgi duyacağını ve burada son derece önemli işler yapacaklarını ifade etti. Son olarak da GUHEM projesinin büyük bir kararlılık ile hayata geçeceğinin altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');