Telefon Pili Harcamayan Wi-Fi Sistemi Bulundu

Telefon Pili Harcamayan Wi-Fi Sistemi Bulundu

Wasington Üniversitesi araştırmacılarının keşfettiği yeni Wi-Fi sistemi tablet ve telefonların pil ömürlerini etkilemiyor. İşte tüm detaylar!

22 Aralık 2016 - 01:48

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi de şüphesiz ki akıllı cihazlarımızın oldukça hızlı bir şekilde tükenen pil ömrü. Elbette her gün defalarca şarj ettiğimiz mobil cihazlarımızın pil ömrüne etki eden pek çok şey var. Bunun başında uygulamalar ya da cihazlar üzerinde yaptığımız işlemler geliyor olsa da, aynı zamanda Wi-Fi sistemi de pil ömrünü azaltan etkenlerden bir tanesi.

Mobil verinin her an kullanılamamasından dolayı Wi-Fi sistemleri sıklıkla tercih ediliyor ancak bu cihazlarımızın pil ömrüne ciddi zarar veriyor. Tabletlerin geniş batarya hacmine sahip olması bu cihazları fazla etkilemiyor olsa da telefonların şarjı çok çabuk bitiyor. Neyse ki Washington Üniversitesi araştırmacıları bu soruna bir çözüm buldu ve yepyeni bir Wi-Fi sistemi geliştirdi.

 

Yeni Wi-Fi sistemi pil dostu olacak!

Araştırmacıların geliştirdiği bu yeni pasif Wi-Fi sisteminin klasik bağlantılara göre 10 bin kat daha az enerji tükettiği ifade edildi. Bulunan bu yeni sistem ile ilgili yapılan test sonuçları ise son derece başarılı. Ayrıca sistem günümüzdeki akıllı cep telefonlarına da kolayca entegre edilebiliyor. Peki, bu pasif Wi-Fi nasıl çalışıyor?

Öncelikle telefonların pil ömrünü azaltan bağlantıların çalışma prensibinden bahsedelim. Wi-Fi sinyalleri bilgi gönderim işlemlerini dijital ana band ve RF olarak nitelendirilen geleneksel analog radyo frekansları üzerinden yapıyor. Bu iki frekans telefonların batarya enerjilerinin ciddi bir kısmına ihtiyaç duyuyor ve bu durum da şarjın kısa sürede tükenmesine neden oluyor.

Washington Üniversitesi araştırmacıları ise dijital ve analog frekansları birbirinden ayırmayı başardı ve büyük analog RF işlevlerini yerine getirebilmesi adına da tek bir cihaz geliştirdi. Yapılan araştırmaların kesin sonuçları önümüzdeki yılın Mart ayında gerçekleşecek olan USENIX Sempozyumu’nda açıklanacak.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');