Tarihin En Büyük Hacker Saldırısı Gerçekleşti

Tarihin En Büyük Hacker Saldırısı Gerçekleşti

Yahoo’ya yapılan hacker saldırısı dijital çağın en büyük kimlik hırsızlığını gözler önüne serdi. İşte tarihteki en büyük hacker saldırısının tüm detayları!

15 Aralık 2016 - 23:43

Dijital dünya gelişmeye devam ettikçe tehditler de aynı oranda büyüme gösteriyor. Bundan 5 ila 10 yıl öncesine kadar birkaç milyon kullanıcının verileri çalındığında bile dünya çapında dijital alarm ilan edilirken bugün bu saldırıların daha da büyüdüğünü görmek ve milyarlarca kişinin verilerinin çalındığını görmek mümkün.

Özellikle Yahoo gibi dev bir firmanın tam 1 milyar kullanıcının verilerinin çalındığını açıklıyor olması bu devasa değişikliği bize en iyi şekilde gösteriyor. Yahoo’dan gelen son açıklama nedeni ile 2016 yılının Ağustos ayında Yahoo sunucularında tespit edilmiş olan açığı kullanan hackerların, 1 milyar kullanıcının bütün verilerini çalmış olabileceği şüphesi ortaya çıktı.

 

Hacker saldırısı 1 milyar kullanıcının verilerine mâl oldu

Yaşanan bu hacker saldırısı nedeni ile hackerların tam 1 milyar kullanıcının verilerine ulaştığını tespit eden Yahoo, söz konusu veriler arasında e-mail adresleri, telefon numaraları, fotoğraflar, ev adresleri, şifreler ve e-mail kayıtları gibi pek çok verinin olduğu iddia ediliyor. Kısacası, dünyanın bir noktasındaki bir grup hacker, dünyada yaşayan insanların yaklaşık olarak %15’inin dijital kimlik verilerinin oldukça önemli bir bölümünü elinde bulunduruyor diyebiliriz.

Eğer bir Yahoo hesabına sahipseniz ve bu hesap için kullandığınız şifreler de diğer dijital hesaplarınız için kullandığınız şifreler ile aynıysa bu şifreleri değiştirmeye başlamanız için şimdi iyi bir zaman. Zira sizin verileriniz de tehlike altında olabilir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');