SpaceX ve HP Uzaya Çıkıyor!

SpaceX ve HP Uzaya Çıkıyor!

Uzay haberleri ile adından sık sık bahsettiren SpaceX ve dünyaca ünlü bilgisayar üreticisi HP bir uzay görevi için iş birliği içerisine girmiş durumda. İşte iki dev firmanın ortak görevi hakkındaki tüm detaylar!

13 Ağustos 2017 - 17:42

ABD’nin ünlü firması SpaceX, Cape Canaveral’deki Kennedy Uzay Merkezi’nde CRS-12 roketini önümüzdeki hafta fırlatıyor. Roketin içinde, zorlu alan koşullarına dayanacak şekilde hazır bilgisayar bileşenlerinin oluşturulup oluşturulmayacağını görmek adına kullanılacak olan Spaceborne Computer adı verilen bir HP süper bilgisayar yer alacak.

Uzay yolculuklarının teknolojik cihazlar için son derece acımasız olduğunu söylemek mümkün. Uzay özellikle sert Thinkbooks’ların ömrünü aylarca kısaltabiliyor. Söz konusu durum da NASA’yı Uluslararası Uzay İstasyonu’na düzenli bir şekilde dondurulmuş özel yiyecekler ile birlikte dizüstü bilgisayar tedarik etmeye zorluyor.

Süper bilgisayarlar neden uzaya gönderiliyor?

HP iş birliği ile uzaya gönderilecek olan bu süper bilgisayar, Dünya’nın yörüngesinden kızıl gezegen Mars’a ve hatta güneş sisteminin daha da ötesine geçildikçe uzay araçları ile ilgili zorlu hesaplama çalışmalarında bilim insanlarına ciddi anlamda yardımcı olacak.

Dünya üzerindeki süper bilgisayarlar sayesinde söz konusu hesaplamaları yapmak ve verileri Mars’a göndermek de yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor. Mars üzerinden geri bildirimin gelmesi ise yine aynı süreyi buluyor ve bilim insanları yaşanan bu gecikmeyi önlemek istiyor.

NASA’nın desteği ile inşa edilmiş olan HP Spaceborne Computer, belirtilmeyen bir Linux sürümü çalıştıran ve görev için özel su soğutmalı muhafaza kullanmakta olan HP’nin yüksek yoğunluklu Apollo 40 sunucularını temel alıyor.

HP görev için özel bir yazılım geliştirdi!

Bu uzay görevini başarmak için HP, Spaceborne Computer’ın performansını mevcut şartlara göre ayarlarken çevre kaynaklı bilgisayar hatalarını otomatik bir şekilde ayarlayabilen bir yazılım sistemi geliştirmiş durumda.

Süper bilgisayarı taşıyacak olan SpaceX roketi, 14 Ağustos Pazartesi tarihinde fırlatılacak. SpaceX’in YouTube kanalına erişerek bu fırlatmayı izlemek mümkün olacak. Bakalım SpaceX ve HP’nin bu ses getiren iş birliğinde gerçekleştirilecek olan görev başarıyla tamamlanabilecek mi?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');