SpaceX’den Sonra Rus Uzay Gemisi de Patladı

SpaceX’den Sonra Rus Uzay Gemisi de Patladı

Uluslararası Uzay İstasyonu’na erzak götürme görevleri son derece zor ve kritik operasyonlar olabiliyor. Ancak göreve giden uzay gemileri bir bir patlıyor. SpaceX haberlerinden sonra bu kez Rus uzay gemisi haberleri ile gündem oldukça meşgul. Peki, neler oluyor?

02 Aralık 2016 - 22:45

Dünya yörüngesinde dönen Uluslararası Uzay İstasyonu ve içerisindeki mürettebat sürekli olarak yeni erzaklara muhtaç ve bunun için de Dünya’dan bu istasyona erzak gönderiliyor. Ancak ne yazık ki erzak görevleri yani insansız roketler ile taşınan erzaklar uzun bir süredir uzay istasyonuna gönderilirken pek çok sorun yaşanıyor.

 

Rus uzay gemisi Progress MS-04 havaya uçtu!

Geçtiğimiz aylarda Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX roketlerinden bir tanesi erzak görevi için kalkış yaparken patlamış ve yaşanan bu kazanın nedeni de uzunca bir süre bulunamamıştı. Şimdi ise SpaceX haberleri yerini Rus uzay gemisi haberlerine bıraktı. Progress MS-04 adlı bu uzay gemisi kalkış sırasında havaya uçtu ve paramparça oldu.

Baikonur Cosmodrome uzay üssünden kalkan Progress MS-04 adlı gemide 50 mürettebata yetecek kadar su, yiyecek, yakıt ve pek çok görev için gerekli malzemeler yer alıyordu. Tüm bu erzakların toz olup uçması elbette büyük bir kayıp oldu. Şimdi Ruslar kaza hakkında detaylı bir soruşturma yapacak ancak bu durum, ISS’e malzeme taşırken patlayan uzay gemisi sayısınının artıyor olmasını ne yazık ki değiştirmiyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');