Robotik polisler devriyeye çıkmaya hazırlanıyor

Robotik polisler devriyeye çıkmaya hazırlanıyor

Robotik polisler Dubai sokaklarında asayiş sağlayacak!....

07 Temmuz 2017 - 00:25 - Güncelleme: 07 Temmuz 2017 - 00:27

2020 yılına kadar toplamda 100 birimi teşkilatına katmayı planlayan Dubai, 2030 yılında polis gücünün yüzde 25’ini robotlardan oluşturmayı hedefliyor.

Singapur merkezli OTSAW tarafından geliştirilen robotik polis gücü olarak teknoloji gündeminde yer alan robotlardan Duabi hükümeti ilk siparişlerini verdi.  Dubai’de hizmete girecek olan O-R3 bu yılın sonunda sokaklarda asayişin sağlanması için hizmet verecek.

Bölgenin muazzam zenginliklerine sahip Dubai, şirketlerin gelecekteki en son ve en yeni teknolojilerinin kullanılıp, test edildiği ülkeler arasında kendine yer buluyor.

Dubai, Temmuz ayı sonuna kadar uçan taksileri yerden kaldırma planlarını uzun zaman önce açıklamıştı. Bu nedenle robotik özerk polisler, şehri devriye etmek amacıyla kısa sürede şehirde gezinmeye başlayacaklar.

Dört direksiyonlu, dört tekerlekli şoförsüz otomobil biçiminde olan robotlar boyutları oldukça küçük ama işlevsellikleri ile dikkat çekiyorlar.


Robotik polis Otomobilleri, yol boyunca veya patikalarda seyir yapabiliyor ve karşısına çıkan herkesin yüzlerini tarayan güçlü bir kamera sistemi ile donatılmış. Bu biyometrik veriler daha sonra bilinen suçlularla karşılaşma ve yakalanma olasılıklarını artırıyor.


Yerde giden devriye botu ayrıca havalanma özelliğine de sahip. Robot, incelenmesi gereken herhangi bir şey için daha iyi bir bakış açısı elde etme amacı ile gökyüzüne gönderebilen dahili bir drone ile birlikte geliyor. Sistem şüpheli etkinlik arayacak ve bulgularını güvenlik güçlerinin kontrolünde olan merkeze iletecek.  


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');