Popcorn Time Virüsü Tehlike Saçıyor

Popcorn Time Virüsü Tehlike Saçıyor

Son dönemde kişisel verileri kilitleyerek para karşılığında kurtarmaya zorlayan virüslerde ciddi bir artış yaşanıyor. Bu virüslerin son örneği ise Popcorn Time oldu. İşte bu tehlikeli virüs hakkındaki tüm detaylar!

13 Aralık 2016 - 03:01

Son dönemde yayılmış olan bir virüs modeli, bilgisayar kullanıcılarının baş belası haline geldi. Bu tip zararlı yazılımlar ve virüsler, kullanıcıların şahsi verilerini kilitliyor ve bu verilerin kurtarılabilmesi için ciddi miktarda para ödemeye zorluyor. Bu tehlikeli virüslerden bir tanesi de Popcorn Time adı verilen tehlikeli yazılım oldu.

 

Popcorn Time virüsüne dikkat!

Popcorn Time adı verilen bu zararlı yazılım, Windows işletim sistemi ile çalışan işletim sistemlerinde bulaştığı cihaz üzerinde yer alan bütün dosyaları kilitliyor. İşin kötü tarafı ise AES-256 seviyesinde şifrelenmiş olan dosyaları açmak neredeyse imkansız bir durum. Ne yazık ki virüsü yazmış olan ekip, 1 bitcoin ya da 780 dolar karşılığında ele geçirdikleri verileri yeniden erişilebilir hale getiriyor.

Tehlike saçan bu virüsten kurtulmak için tercih edilecek en dikkat çekici yöntemlerden bir tanesi de diğer kullanıcılara bulaştırma yöntemi. Sistemin verdiği referral linkini iki kişiye gönderdiğinizde ve bu kişilerin verileri sizden gelmiş olan link nedeni ile kilitlenirse ilk kurbana ücretsiz bir şifre veriliyor ve verilerdeki kilit ortadan kalkıyor.

 

Virüsten kurtulmak için 7 gün içerisinde ödeme yapılması gerekiyor!

Virüse yakalanmış olan kullanıcıların 7 gün içerisinde istenen ödemeyi yapması ya da başka kişilere bu virüsü yayması gerekiyor. Eğer verilen süre zarfında bunlar yapılmazsa veriler kurtarılamayacak halde bilgisayardan tamamen siliniyor. Kullanıcıların kabusu haline gelen Popcorn Time virüsünü yazan kişilerin Suriyeli bir ekip olduğu ve elde edilen paraların da yemek, barınak ve ilaç gibi yardımlarda kullanıldığı iddia ediliyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');