Petya Virüsü Nedir? Petya Virüsü Tehlikeleri Nelerdir?

Petya Virüsü Nedir? Petya Virüsü Tehlikeleri Nelerdir?

WannaCry’ın etkileri geçmeden şimdi de Petya virüsü tüm dünyayı etkisi altına aldı.

28 Haziran 2017 - 18:52 - Güncelleme: 30 Haziran 2017 - 02:42

Teknoloji severlere kara haber dünya medyası üzerinden yayıldı. Tüm dünya da tehdit haline gelen Petya virüsü nedir? Tehlikeleri nelerdir?

Petya virüsü; birçok zararlı yazılım gibi e-posta üzerinden bulaşıyor. E-posta ekinde bulunan herhangi bir dosya görünümünde karşınıza çıkabilir. E-posta ekinde bulunan dosyanın indirilmesi veya açılması halinde tüm sisteme yayılarak ilerliyor. Güncellemesi olmayan sistemleri kendine hedef seçen virüs, hızlı bir şekilde tüm ağı kontrolü altına alarak sistemin özellikle temel ve kilit noktalarında barınarak tüm kontrolü alıyor.

Mayıs ayında başlayan WannaCry saldırısının ardından ondan çok daha etkili bir fidye yazılımı olan Petya’dan etkilenen sistemlerin sayısı saatler içinde büyüdü. Yapılan açıklamalar göre Petya virüsü kısa bir sürede 2000’e yakın kullanıcıya zarar verdi.  

Tüm dünyayı aynı anda vuran Petya, WannaCry’dan farklı olarak sadece dosyaları değil tüm sistemi ele geçirmeye çalışıyor. İlk incelemelere göre Petya’nın başlangıç noktası Ukrayna olarak belirlendi.

 

Petya’nın Rusya ve Ukrayna’da fazlaca kullanıcısı bulunan bir muhasebe yazılımının web sitesinden güncelleme şeklinde yayıldığını ve böylelikle tüm dünyada aktif olarak yayılmaya devam ettiği vurgulanıyor.  Petya da tıpkı WannaCry gibi EternalBlue exploitini kullanıyor. Sızdığı Ağ içinde yönetici konumundaki herhangi bir kullanıcının bilgilerini çalarak, ağ içinde bulunan ve o an açık olmayan bilgisayarlara da bulaşabilen Petya adeta tehlike çanlarını çalarak geliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');