Kömür Madencileri Drone Pilotu Mu Oluyor?

Kömür Madencileri Drone Pilotu Mu Oluyor?

Fosil yakıt kullanımının sona ermesi ile birlikte ABD Başkanı Barack Obama, kömür madencilerine yeni meslekler kazandırmak için çalışmalara başladı. Madenciler için yapılan plananlardan bir tanesi de drone pilotu olmaları yönünde!

01 Kasım 2016 - 20:31 - Güncelleme: 03 Kasım 2016 - 22:11

ABD her ne kadar petrole en fazla ihtiyaç duyan ülke olsa da petrol ve diğer fosil yakıtlardan en hızlı kurtulacak ülkelerden de bir tanesi. Elon Musk’ın inşa etmiş olduğu Gigafactory’de üretilecek Powerwall üniteleri ve güneş panelleri sayesinde ülkedeki her evin çatısına güneş enerjisi paneli yerleştirmek mümkün olacak ve 10 sene içerisinde de ABD’de fosil yakıt talebi ciddi anlamda azalacak. Peki, onca işçi ne olacak?

 

İşçiler drone pilotu olacak

Temiz enerji kullanımı artış yaşadıkça başka bir problem baş gösteriyor. Fosil yakıt endüstrisinde çalışan işçiler için yeni iş çözümleri yaratmak gerekiyor. Yeni eğitim programı sayesinde de Virginia’da ülkenin ihtiyacı olan insansız uçak pilotlarının eğitilmesi ve yerleşmesi için bir merkez kuruluyor. ABD söz konusu merkezden dünyadaki birçok insansız uçağın yönetimini sağlayacak ve drone pilotları da ABD ordusunun dronelarını yönetebilecek.

Drone eğitimi için kullanılacak Mountain Empire Community College, aslında daha öncesinde kömür madenlerinde çalışacak olan işçileri eğiten bir kurum olarak biliniyor. Yani ABD kömür endüstrisini artık resmi olarak kapatıyor ve bu madenlerde çalışan işçileri ABD drone’larını uçurmaları amacıyla drone pilotu olarak eğitmeye başlıyor.

Colorado, Utah, Wyoming ve Montana’daki kömür işletmeleri için de buna benzer teşvik ve dönüşüm programları devreye girecek. Bunun yanı sıra Virginia’da bir siber güvenlik eğitim kurumu kurularak kömür işçilerinden işe ilgi duyanlar burada eğitilecek. Eğitilen işçiler de ABD’nin ihtiyaç duyduğu siber güvenlik operasyonlarında yer alacak.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');