Karşınızda Google Earth VR

Karşınızda Google Earth VR

Google Earth’ün sanal gerçeklik versiyonu Google Earth VR sonunda kullanıcıların beğenisine sunuldu. Peki, bu uygulama ile neler yapılıyor ve nereler geziliyor? İşte detaylar!

20 Kasım 2016 - 22:13

Milenyum çağının ortalarında Google Earth ile tüm dünyayı gezmek son derece popüler bir deneyim haline gelmişti. Sanal gerçeklik teknolojisinin de gelişmesi ile bu deneyimi bir üst seviyeye taşımak isteyen Google, HTC Vive için Google Earth VR uygulamasını kullanıcıların beğenisine sundu.

Alışık olduğumuz Google Earth deneyiminin tamamını bizlere sunmaya devam eden bu uygulama son derece farklı bir senaryo için ayrıntılı bir biçimda tasarlanmış. Örnek verecek olursak; bu uygulama sayesinde bir şehir üzerinde uçabilirken aynı zamanda bir dağın zirvesine çıkabilir ve hatta dünyayı uzaydan bile izleyebilirsiniz.

 

Google Earth VR ile dünyanın birçok köşesine gidebilirsiniz

Google Earth VR’ı kullanırken HTC Vive kontrolcülerini sanal olarak görmek mümkün. Görüntünün sağ kısmında hangi bölgede yer aldığınızı gösteren bir dünya, sol tarafında ise gitmek istediğiniz noktayı işaret etmek adına kullanacağınız bir sanal kontrolcü yer alıyor. Google Earth VR’ın açıklamasında da dünyanın çok büyük olduğu ve dünyanın her noktasının bu uygulama ile görüntülenemeyeceği ifade ediliyor.

Yalnızca sinematik turların ve turistik öneme sahip olan noktaların gezilebileceği bu uygulamada evinizi bulmanız pek mümkün değil gibi görünüyor. Ancak Google Earth VR sayesinde Manhattan’daki gökdelenler, Amazon Nehri, Büyük Kanyon ya da Alp Dağları ziyaret noktalarınız olabilir ve bu yerleri dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.

Steam üzerinden ücretsiz şekilde sunulan Google Earth’ün yeni uygulaması şu an için sadece HTC Vive üzerinde kullanılabiliyor. Ancak bu uygulamanın önümüzdeki yıl diğer sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde de kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor. Bakalım uygulamayı deneyen HTC Vive kullanıcılarının uygulama deneyimleri ne yönde olacak?

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');