Karşınızda En Hızlı SSD!

Karşınızda En Hızlı SSD!

Silicon Motion, en hızlı tüketici sınıfı SSD modeli SM2262EN ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kurumsal düzeyde okuma performansı sunan bu SSD’nin tam bir canavar olduğunu söyleyebiliriz. İşte tüm detaylar!

16 Ağustos 2017 - 17:40 - Güncelleme: 23 Ağustos 2017 - 22:28

Silicon Motion, Flash Memory Summit 2017 yani Flaş Bellek Zirvesi 2017 etkinliği kapsamında 4 yeni NVMe SSD kontrolörünün tanıtımını yaptı. Söz konusu yeni SSD modellerinden bir tanesi olan SMI SM2262EN ise en hızlı tüketici sınıfı SSD modeli olması ile dikkat çekmeyi başarmış durumda.

Silicon Motion’dan en hızlı tüketici SSD modeli!

2018 yılı içinde piyasaya sürülmesi düşünülen SMI SM2262EN modeli, IMFT’nin yeni 256 Gbit TLC flaş belleği ile eşlenmiş bir referans tasarımına sahip durumda ve şimdiye dek ulaşılamamış olan hız değerleri ile ön plana çıkmayı başarıyor. Ürünün bu performansı kurumsal düzeyde verimlilik sunan okuma performansını da içinde barındırıyor.

Bu ürün için iki paket tasarım mevcut. Bunlardan bir tanesi düşük maliyetli ve dört kanallı PCB üzerinde DRAM tampon kullanma yeteneğine sahip olan SM2263 modeli. SM2263XT modeli ise DRAM olmayan bir tasarıma sahip ve sistem belleğinin avantajı ile birlikte HBM kullanıyor.

SMI SM2262EN iki seçenek ile birlikte geliyor!

Diğerlerinden biraz daha büyük olan SM2262EN kontrolörü ise iki seçenek ile birlikte geliyor. Yüksek performans seçeneği ile üst seviye ana akım pazarını besleyecek olan bu ürün Samsung 960 serisiyle rekabet edebilecek bir yapıda. Tüm bunlara ek olarak bu SSD’ler, 2018 yılında piyasaya sürüleceği tahmin edilen Samsung 970 ve Samsung 980 serisine karşı koyabilmek için pek çok partner ile çalışıyor. EN serisi aynı fiziksel silikonu kullanıyor olsa da firmware ve programlama anlamında bazı farklılıklara sahip durumda. Değişiklikler, ön bellek algoritmalarını daha iyi bir şekilde optimize eden yeni SMI IP kullanıyor.

SMI basın bültenine bakacak olursak SMI SM2262EN, sıralı okumada 3,500 MB/s ve sıralı yazmada ise 3,000 MB/s değerlerini görüyoruz. Söz konusu değerler günümüzün en hızlı PCIe 3.0 x 4 kurumsal SSK seçenekleriyle aynı seviyede. Hatta Samsung 960 Pro SSD modeline göre yaklaşık olarak 1,000 MB/s daha fazla sıralı yazma değeri gerçekten de dikkat çekmeyi başarıyor.

SMI, şu an için her bir modelde yer alan işlemci çekirdeğinin sayısını açıklamış değil. Fiziksel anlamda çok daha küçük olan SM2263 serisinin de daha az işlemci gücüne ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. Bu serinin çift çekirdekli işlemci kullanacağı, SM2262 serisinin de 4 çekirdekli işlemci kullanacağı diğer beklentiler arasındaki yerini alıyor. Görünüşe bakacak olan 2018 yılı tüketici sınıfı SSD performansları açısından son derece çetin bir yıl olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');