Japonlar Astronotlara Erzak Desteği Yapacak

Japonlar Astronotlara Erzak Desteği Yapacak

Son dönemde patlayan roketler nedeni ile erzak desteği alamayan yörüngedeki astronotların imdadına Japonlar yetişti. Peki, Japonlar ISS’e hangi malzemeleri gönderdi? İşte detaylar!

12 Aralık 2016 - 00:48

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bir süredir ne yazık ki erzak desteği alamıyordu. Önce Elon Musk’ın patlayan roketleri sonrasında da NASA’nın iptal ettiği uçuşlar nedeni ile erzakların gönderiminde sorunlar yaşanmıştı. Son olarak geçtiğimiz hafta Ruslar Soyuz roketi ile ISS’e erzak göndermeye hazırlanırken roket son anda patlamış ve görev iptal edilmişti.

Yörüngede yer alan astronotlar için şu an için su ve yemek kıtlığı sıkıntısı yok ancak istasyonun kuralları gereğince dünyada meydana gelebilecek sorunlar nedeni ile uçuşların uzun süre yapılmaması riskine karşı uzay istasyonunda astronotlara uzun bir süre yetecek kadar yemek ve su depolanması gerekiyor. Önceki yıllarda yaşanmış olan bir sorun nedeni ile ISS’e aylar boyunca uçuş yapılamamış ve astronotlar yörüngede mahsur kalarak yiyecek ve su depoları boşaldığı için büyük bir tehlike atlatmıştı.

 

Erzak desteği Japonlardan geliyor!

Neyse ki Japonlar şimdi Kounotori 6 adlı uzay gemisi ile ISS’e 6,5 ton ağırlığında erzak taşımak üzere hazırlık yapıyor. Rusların yörüngeye çıkaramadığı malzemeler yerine Japonlar bol miktarda yiyecek, su ve bilimsel deneyler için gereken malzemeleri istasyona ulaştıracak.

Japonların erzak desteği yapmak için uzaya göndereceği gemi 13 Aralık tarihinde kalkış yapacak ve istasyonun güneş panellerine bağlanacak olan yeni lityum iyon pillerini de taşıyacak. Astronotlar da gelen yeni pilleri yerleştirmek için uzayda uzun süreli bir çalışma yapmak zorunda kalacak.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');