iOS 11 yenilenen 10 yeni özelliği ile geldi!

iOS 11 yenilenen 10 yeni özelliği ile geldi!

Apple, sonunda iOS 11'i dün başlayan WWDC 2017 etkinliğinde tanıttı. İşte iOS 11 ile gelen on yeni özellik…

06 Haziran 2017 - 21:44 - Güncelleme: 07 Haziran 2017 - 01:05

Apple, dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi olan iOS 11’in ön tanıtımını dün WWDC17'de gerçekleştirdi. Kullanıcılara bu sonbaharda sunulacak olan bu yeni sürüm iPhone ve iPad’e yeni deneyimler ve yüzlerce yeni özellik getiriyor.

iOS 11 güçlü multitasking özellikleri, Dosyalar uygulaması ve Apple Pencil’ı kullanmanın daha fazla yoluyla iPad için bugüne kadar sunulan en gelişmiş yazılım güncellemesi olarak karşımıza çıkıyor. iOS 11 bugün geliştirici ön sürümü olarak sunuluyor ve bu sonbaharda iPhone ve iPad için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olacak.

İşte iOS 11 ile gelen yeni 10 özellik: 

Yeniden Tasarlanan Kontrol Merkezi

Yıllardan beri beklenen tasarım değişikliklerinden birisi Kontrol Merkezi üzerinde gerçekleşmiş görünüyor. İlk başlarda garipsenen bu arayüz, eski sürümene göre daha kullanışı ve modern duruyor.

Sayfa sayfa olmak ve akıl karıştırmak yerine kutucuklar halinde dönüşen Kontrol Merkezi, ana ekrandaki uygulamalara tıkladığınızda açılan 3D pencerelerin mantığında çalışıyor. Bir kutucuk üzerine dokununca onu tam ekrana genişletiyor ve ilgili ayarlara erişebiliyorsunuz. Hücresel veri ayarlarına kontrol merkezinden erişebiliyorsunuz. Ayrıca, Ayarlar > Kontrol Merkezi ekmesine gidilerek ekran üzerinde olması istenen paneller seçilebilir.

iMessege Çekmecesi Yeniden Tasarlandı

iMessage uygulaması bir önceki iOS 10 güncellemesinin Apple istediği verimi alamamıştı. Ancak tasarım şimdi oturmuş görünüyor. iOS 11 güncellemesi ile Apple, klavye altına kaydırmalı bir menü getirdi. Bu yeni uygulama, birçok uygulama ve Apple Pay ile senkronize bir şekilde çalışıyor.

Siri Daha Akıllı Ve Daha Kullanışlı

Siri, iOS 11'de çok daha akıllıdır. Keza daha iyi ses algılaması ve hızı ile dikkatleri çekiyor. Siri daha kişisel deneyimler sunmak için cihaz üzerinde öğrenme özelliğini kullanarak sesin ötesine geçiyor ve Safari, News, Mail, Mesajlar ve daha fazlasında kişisel kullanıma göre öneriler sunuyor. Örneğin, Siri kullanıcının Safari’de gezinirken ilgilendiği konuları veya yerleri öğrendikçe, Mail, Mesajlar ve diğer uygulamalarda yazı yazdığında önerilerde bulunuyor.

Güncellenen Kullanışlı Veri Senkronizasyonu

Apple iCloud'taki mesajlarınızı, kişisel Siri verilerinizi ve fotoğraflarınızı daha senkron bir hale getiriyor. Üstelik bütün Apple cihazlarında kullandığınız Siri, artık kişilik bölünmesi yaşamayacak. Bütün cihazlarınızda aynı veriye erişim sağladığı için aynı

Sürüş Sırasında Rahatsız Etme

iOS 11, sürüş sırasında Rahatsız Etme özelliğiyle sürücülerin yolculuk esnasında odaklanmasını amaçlıyor. iPhone araba sürdüğünüzü algılayarak ekranı karanlık tutmak için bildirimleri otomatik olarak sessizleştiriyor. Böylelikle kullanıcılar bildirim geldiğini ekranı açmadan anlayamıyor.

Yeniden Tasarlanan App Store

Apple uygulamalar ve Oyunları keşfetmeyi her zamankinden daha kolay bir hale getirmek için baştan sona yeniden tasarlanan, tamamen yenilenmiş App Store’u tanıttı. Harika bir şekilde yeniden tasarlanan App Store; yeni Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerinde editoryal sekmesi ile aktif kullanım sunuyor.  

App Store’un global editör ekibi, hayatımızı değiştiren oyun ve uygulamaların, dünyayı harekete geçiren ve şekillendiren fikirlere sahip geliştiricilerin ardındaki öyküleri, harika tasarımlar ve videolarla dolu detaylı haberler ve röportajların paylaşmasına olanak tanıyacak.

Canlı Fotoğraflar Düzenleme

Apple, Canlı Fotoğrafları çok daha çekici hale getiriyor. Artık onları kırpabilir, seslerini kapatabilir, döngüye sokabilir ve efektler uygulayarak ilginç şekillere getirebilirsiniz.

Kişiden Kişiye Apple Pay

Apple, WWDC17 etkinliğinde Apple Pay’in kişiler arasında para transferi için de kullanılacağını açıkladı. Önümüzdeki sonbaharda yayınlanacak iOS 11 Apple Pay aracılığıyla para transferi özelliğini kullanıcılara sunacak.

Artık Kapalı Mekanlarda Apple Haritalar’da

Bu özelliğin dünya çapına yayılması biraz zaman alacak olsa da Apple, şimdiden 100 AVM’yi haritalara ekledi. Artık kapalı mekanlarda Apple Harita’da kendine yer buldu.

Birleştirilmiş Bildirim Merkezi

 

Kilit ekranı üzerinde cevapsız çağrı, mesaj ve diğer bildirimleriniz bildirim merkezinde birleştiriliyor. Artık bildirimlere ulaşmanız daha kolay olacak. Basit bir kaydırma hareketi ile bildirimin detaylarını görebilecek ve uygulamaya gitmeden neler olup bittiğine göz gezdirebileceksiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');