Huawei’den Yepyeni Lityum İyon Teknolojisi!

Huawei’den Yepyeni Lityum İyon Teknolojisi!

Huawei bünyesindeki Watt Laboratory’nin geliştirmiş olduğu yepyeni lityum iyon batarya teknolojisi çok konuşulacak. Peki, grafenden destek alan bu bataryanın avantajları ne olacak? İşte tüm detaylar!

01 Aralık 2016 - 22:07

Huawei bünyesindeki Watt Laboratory, Japonya’da gerçekleşen 57. Batarya Sempozyumu çerçevesinde duyurmuş olduğu yeni lityum iyon teknolojisi ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İlgi odağı haline gelen bu yeni batarya teknolojisinde en çok ön plana çıkan şey ise grafen desteği oldu. Bir atom kalınlığında karbon materyal olan grafenin içinde her atom bal peteği şeklinde sıralanıyor.

En güçlü çelikten bile 100 kat daha güçlü olan bu materyal hem ısıyı hem de elektriği ileten mükemmel özelliklere sahip ve bu anlamda oldukça güçlü bir ısı kalkanı yaratabiliyor. Huawei de grafenin sahip olduğu bu özellikten yararlanarak teknolojisini yeni bataryaları üzerinde uygulamak istiyor.

 

Yeni lityum iyon bataryalar çok dayanıklı!

Tanıtılmış olan yeni bataryalar 60 dereceye kadar dayanabilirken bu değerin şu anda piyasadaki bataryaların ısı limitinden 10 derece fazla olduğunu söyleyelim. Üstelik ısı limitinin yüksek olmasının yanı sıra bu lityum iyon bataryaların ömrünün, normal lityum iyonlara göre iki kat daha fazla olduğu da ifade ediliyor.

Grafen desteğine sahip olan Huawei’nin yeni bataryalarına uygulanan testlerde, yüksek sıcaklıktaki bir alanda şarj ve deşarj uygulamaları yapılmış. Bu uygulamalar sonucunda da yeni bataryaların normal olanlara göre 5 derece daha soğuk olduğu görülmüş. Hatta 60 derecelik bir sıcaklıkta 2000 defa şarj edilmesine rağmen grafen batarya kapasitesinin % 70’inin fazlası geride kalabildiği ortaya çıkmış. Ayrıca 60 derecelik ortamda 200 gün kalınsa bile bataryaların kapasitelerinin % 13’ünü kaybettiği de gözlemlenmiş.

 

Grafen destekli lityum iyonların ömrü 4 yıldan fazla!

Normal lityum iyon bataryaların kapasitesinin 2-3 yıldan sonra düşüşe geçtiğini ve bu sürecin özellikle yüksek sıcaklıktaki ortamlarda daha hızlı gerçekleştiğini düşünecek olursak, grafen desteğine sahip olan bataryaların 60 derecelik bir sıcaklıkta 4 yıldan fazla dayanacak olması mükemmel bir gelişme.

Teknolojisi ile heyecan veren bu bataryalar şu an için akıllı cep telefonları için sunulmayacak. Bir diğer yandan Huawei, başka bir teknolojisini içeren süper hızlı şarj edilebilir bataryalarını bu ay sonunda tanıtmak için hazırlık yapıyor. Yeni bataryalar içinse henüz bir tarih aralığı verilmedi.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');