Hayat Kurtaran İsviçre Köpeklerine Teknoloji Desteği Geliyor

Hayat Kurtaran İsviçre Köpeklerine Teknoloji Desteği Geliyor

Yılda yaklaşık 3000 insanın karlarla kaplı dağlarda kaybolduğu İsviçre’de hayat kurtaran arama kurtarma köpekleri çok önem arz ediyor. Şimdilerde ise o dost köpeklere teknoloji desteğinin gelmesi gündemde.

26 Kasım 2016 - 23:12 - Güncelleme: 27 Kasım 2016 - 20:35

İsviçre’de dağların karlarla kaplı bölgelerinde her yıl yaklaşık 3000 insan kayboluyor. Kaybolan insanlarıda bulmak Redog adı verilen İsviçre’nin meşhur arama kurtarma köpeklerine kalıyor. Bu Redog köpeklerin boynunda asılı olan sıcak içecek, karların arasında kaybolan insanların hayatını kurtaran çok önemli bir içecek olarak biliniyor. Ayrıca köpeklerin yüksek vücut sıcaklığı kar altında zor durumda kalan insanların yardım ulaşana kadar ısınmalarınada neden oluyor.

 

Redog köpekleri kocaman burunlarıyla muhteşem derecede koku alma duyusuna sahipler. Bu özellikleri sayesinde de kaybolan insanları bulmayı kolaylıkla yapabiliyorlar. Ancak çok uzaklardaki insanların kokusunu almak mümkün olmayabiliyor veya rüzgarın ters yönden esmesiyle koku ters yöne yayılabiliyor. Böyle olumsuz durumlarda Redog köpeklerinin kayıp insanlara ulaşmasıda imkansız olabilir.

 

Durum böyle olunca da Redog köpeklerinin yönetildiği organizasyon, kayıp insanları aramak için termal kameralarla donanmış özel yapım drone’ları kullanacaklarını açıkladı. Bu drone’lar sayesinde kayıp insanlar uzaklardan tespit edilip ilgili alana Redog köpeklerin gönderilmesi hedefleniyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');