Gümrüksüz Alışveriş İçin Flaş Karar

Gümrüksüz Alışveriş İçin Flaş Karar

Yurtdışından yapılan alışverişlerin vergi oranında şok eden bir gelişme yaşandı. Daha önce 75 Euro olarak belirlenmiş olan üst limit oranında önemli bir değişiklik yapıldı. İşte detaylar!

24 Aralık 2016 - 22:27

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklamayla yurtdışından yapılacak olan alışverişlerin vergi muafiyetindeki mevzuatta değişiklik yapıldığını ifade etti. Daha önce 75 Euro’ya kadar yapılan alışverişler gümrüksüz olarak anılıyordu. Bu kez limitin 30 Euro’ya çekilmesi kararı alındı. Peki, bu durum alışveriş severleri nasıl etkileyecek ve alışverişlerin limitinde nasıl bir değişiklik olacak?

 

Gümrüksüz alışveriş limiti ne olacak?

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve E-TicaretSEM tarafından gerçekleştirilmiş olan Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliği kapsamında Bakan Tüfenkci e-ticaret yani elektronik ticaret hususunda fikirlerini aktardı.

Elektronik ticaret konusunda Türkiye’nin önünün oldukça açık olduğunu ancak bu hususta henüz yolun başında olduğunu ifade eden Tüfenkci, yurtdışından yapılacak olan gümrüksüz alışveriş limitinin haksız rekabete neden olabilecek düzeyde olduğunu belirtti.

Bu noktada Tüfenkci, haksız rekabeti ortadan kaldırmak için 75 Euro değerindeki alışverişlere kadar olan vergiden muafiyetin 30 Euro değerine indirilmesi yönünde karar alındığını ve kararın Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandığını ifade etti. Resmi gazetede bu gümrüksüz alışveriş kararının yayınlanması sonrasında artık yurtdışı alışverişlerinde 30 Euro ve üzerindeki alışveriş vergilendirecek.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');