Göktürk-1 Uydusu Hakkında Herşey

Göktürk-1 Uydusu Hakkında Herşey

Dünyanın her köşesinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak olan Göktürk-1 Uydusu sonunda uzaya fırlatıldı. İşte ülkemizin gururu Göktürk-1’in fırlatılma anı ve uydu hakkındaki detaylar!

07 Aralık 2016 - 01:58

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat adına uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan Göktürk-1 Uydusu, düzenlenen görkemli bir tören ile Fransız Guyanası’nda yer alan Kourou Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Fırlatmadan sonraki 57. dakikada roketten ayrılmış ve 59. dakikada güneş panellerini açmış olan Göktürk-1 Uydusu’ndan gelen ilk sinyal 68. dakikada alındı.

 

Göktürk-1 Uydusu yıllardır gelişim sürecindeydi

0.5 m yani 50 cm’ye kadar görüş yeteneğine sahip ve aynı zamanda yüksek çözünürlüklü bir yer gözlem uydusu olan Göktürk-1 için geliştirme ve üretim faaliyetleri 19 Temmuz 2010 tarihinde başlamıştı. Yani uydu yaklaşık 6 yıllık bir süreç içerisinde hazır hale geldi. Aselsan ve TUSAŞ tarafından atılan adımlar ile ortaya çıkan Göktürk-1 Uydusu, proje yüklenicisi olan İtalyan uzay firması Telespazio tarafından tasarlandı ve geliştirildi.

 

Göktürk-2 Uydusu neden önce fırlatıldı?

Göktürk-2 Uydusu’na göre çok daha yüksek çözünürlükle görüntüler sağlayabilen Göktürk-1’in gecikmesinde ülkelerin arasında anlaşmazlıklar büyük bir rol oynadı. Uydunun kamera sistemindeki pek çok parçayı Telespazio firması içni temin eden İsrail, uydunun onların üzerinde olduğu sürece görüntü almasını şart koştu.

Türkiye ise uydunun dünyanın her köşesinden görüntü alabildiğininin ispatlamasını isteyince üretici firma başta bu isteği reddetti ve Türkiye tarafından uydu içni gerçekleşen ödemeler de durduruldu. Ancak neyse ki zaman içerisinde tüm sorunlar çözüme kavuşturuldu ve Göktürk-1 Uydusu başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');