Geri Dönüşüm İçin Yepyeni Bir Çağ Başlayabilir!

Geri Dönüşüm İçin Yepyeni Bir Çağ Başlayabilir!

Yeşil bir dünya için malzemeleri geri dönüştürebilmek adına tercih edilen yöntemlerde ciddi anlamda enerji tüketiliyor. Araştırmacılar bu yüksek tüketimin yerine kendini yok edebilen bir malzeme geliştirdi. İşte tüm detaylar!

10 Ağustos 2017 - 01:38 - Güncelleme: 13 Ağustos 2017 - 00:27

Kullanmaktan memnun olduğumuz pek çok malzemeyi atma zamanı geldiğinde ciddi bir geri dönüşüm sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Münih Teknik Üniversitesi (TUM) araştırmacıları ise şu anda biyolojik süreçlerden esinlenerek enerjisi tükendiği anda ölecek olan materyaller geliştirmeye başladı. Bu şekilde ambalaj ya da ilaçlar zamanı geldiğinde kendi kendini imha edebilecek.

Malzemelerin de bir ömrü olacak!

Bitkiler ve hayvanların, kendi enerjisini yenileyebilmek için güneş enerjisi altında durmadığı ve beslenmediği takdirde yaşam faaliyetleri duruyor. Ancak yapay bir madde çevre ile bu tarz bir enerji alışverişi yapmadığı için uzun bir süre boyunca formunu koruyabiliyor. En sonunda onu elden çıkarmak istediğimiz zaman geri dönüşüm gibi süreçler yolu ile daha fazla enerji tüketimi yapmak durumunda kalıyoruz.

Şu ana kadar insan yapımı olan maddelerin pek çoğu kimyasal olarak çok kararlı durumda ve bu maddeleri bileşenlerine geri döndürebilmek için ciddi anlamda enerji harcanıyor. Araştırma ekibi, doğal sistemleri taklit etmekte olan, serbest bir şekilde hareket edebilen ancak yakıt eklenince hidrojen ile birleşen bir malzeme geliştirmiş durumda.

Bu malzemeler zamanı geldiğinde parçalanabilecek!

Söz konusu yakıt karbodimidler adı verilen yüksek enerjili moleküller şeklinde ve kimyasal reaksiyonlar da enerji arzı sürdüğü müddetçe malzemenin istikrarlı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır. Maddenin kullanım ömrü bittiği takdirde de onu basit moleküllere parçalama imkanı doğacaktır.

Ekip, yapılan laboratuar testlerinde birkaç dakika ya da birkaç saatlik ömrü olan ve ömrünü tamamladığı anda parçalanabilen malzemeler üretmeyi başardı. Bilim insanları bu tekniğin vücut içerisinde ilaç taşıyabilecek olan kısa ömürlü dağıtım sistemlerinde kullanılabileceğini ve ilacı hedef bölgeye bıraktıktan sonra da çözünebilecek bir malzeme oluşturulabileceğini ifade ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');