Gece kota yok gündüze dikkat!

Gece kota yok gündüze dikkat!

1 Mayıs itibari ile gece 02.00 dan sonra AKK kalkıyor, ancak gündüze dikkat!

01 Mayıs 2017 - 00:16 - Güncelleme: 01 Mayıs 2017 - 01:27

1 Mayıs tarihinden itibaren internette hızı düşüren kota uygulaması kısmen kaldırılıyor. Yeni dönemde tamamen serbest bırakılmasa da ciddi şekilde yeni yaptırım ve iyileştirmeler bizi bekliyor. Gece kullanımda ise tamamen kota sınırlaması kalkıyor.

Türk internet kullanıcıları için “Adil Kullanım Kotası”nda (AKK), 1 Mayıs itibariyle yeni bir dönem başlıyor.  Yıllardır uygulamada olan kota pazartesi itibariyle ‘kısmen’ kaldırılıyor.

 

AKK (Adil Kullanım Kotası) Nedir?

AKK, internet kullanıcılarının belirli bir kullanım sınırından sonra internet hızlarını düşürerek yoğun veri trafiğini engelleyebilmek için uygulanan bir yöntem. Yeni dönemde AKK tamamen kaldırılmasa da tüketicileri rahatlatacak pek çok yenilik getiriyor. Artık internete kota ve hız sınırlaması olmadan erişim tüketiciler için temel bir hak olarak görülüyor.

 

AKK kullanımı gece 02.00 dan sonra hız limiti kalkacak mı?

Değişik kullanıcı grupları için yapılabilecekler farklılık gösteriyor. 16 Mbit/sn’den 8 Mbit/sn’ye kadar hızla internet hizmeti alan aboneler için AKK sonrası hız 3 Mbit/sn’den 5 Mbit/sn’ye çıkacak. 3 Mbit/sn standart çözünürlükte bir video izlemek için yeterli, yüksek çözünürlüklü bir video izlemek için ise yetersiz. 16 Mbit/sn ve altında hizmet alan aboneler toplam kullanıcıların yüzde 70’ini oluşturuyor. Onlar için değişen şey AKK sonrasında evde tek bir cihazda değil, iki cihazda aynı anda video izleyebilmek olacak. Video, sadece film ya da dizi değil. Video hem sosyal ağlarda, hem de birçok web sitesinde içeriğin önemli bir kısmını oluşturuyor ve bant genişliğinin önemli bir kısmını kullanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');