FBI’ın Kıramadığı iPhone Kilidini Hintliler Kırabildi

FBI'ın Kıramadığı iPhone Kilidini Hintliler Kırabildi

Güvenlik güçlerinin kabusu olan iPhone aktivasyon kilidi için Hintli bir araştırmacı çözüm geliştirdi. Peki, Apple’ın bile kıramadığı iPhone kilidi Hintliler tarafından nasıl kırıldı? İşte detaylar!

05 Aralık 2016 - 20:27

FBI’ın geçen yıl bir teröristin üzerinde ele geçirmiş olduğu iPhone’un kilidini kıramaması sonrasında Apple ile yaşadığı polemik esnasında, iOS kilitlerinin kolay kolay kırılmayan bir güvenlik önlemi olduğunu açık bir şekilde anlamıştık. Uzun araştırmalardan sonra FBI nasıl olduğunu açıklamadan şifreyi kırarak telefona erişim sağladı. Ancak yaşanan bu olaylardan sonra iPhone kilidi kırmak üzerine yapılan diğer tüm çalışmalar da sonuçsuz kaldı.

 

Hintli bir araştırmacı iPhone kilidi sorununu çözdü

Tüm bunlardan sonra şimdi Hindistan’daki bir dijital güvenlik uzmanı, iOS’un aktivasyon kilidini kırmayı başardığını açıkladı.  Hemant Joseph adlı bu araştırmacının açıklamış olduğu yönteme göre iPhone’un aktivasyon kilidi ve ekran kilidi aktif hale geldikten sonra cihazda kullanıma açık olan birkaç özellikten bir tanesi de Wi-Fi bağlantısı.

Hemant Joseph, bu ekrandan son derece uzun bir Wi-Fi ağ ismi ve şifresi girerek cihazın kilit ekranının donmasına sebep olduğunu ve telefonu uyku moduna geçirip tekrar açtığında da aktivasyon kilidini es geçmeyi başardığını ifade etti.

Hintli araştırmacı iPhone kilidi açığını 4 Kasım tarihinde Apple’a rapor etti ve firma da vakit kaybetmeden bu konuyu araştırmaya başladı. Dolayısıyla ilk güncelleme ile birlikte söz konusu açığın kapatılması mümkün hale gelebilir ancak o güne kadar iPhone cihazlarınızın kilidini güvenip de kimsenin eline bırakmamanızda fayda var.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');