Facebook ’Yapay Zeka’ İle Terörle Mücadele Ediyor!

Facebook 'Yapay Zeka' İle Terörle Mücadele Ediyor!

Facebook, terörle nasıl mücadele ettiğini açıkladı. Facebook’un terörle mücadele aracı; Yapay Zeka

17 Haziran 2017 - 19:22 - Güncelleme: 19 Haziran 2017 - 04:49

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, "terörle bağlantılı içerikleri" kaldırma yolunda attığı adımları açıklayarak terörle mücadele ettiğini açıkladı.

Facebook bir süredir, hükümetler tarafından "terör propagandası" yapan içerikleri kaldırması / yayınlanması konusunda baskı altındaydı.

Sosyal paylaşım sitesinin üst düzey yönetiminin yazdığı blog yazılara ve BBC'ye verdiği mülakata göre, şirket terörle mücadele etmeye devam ediyor.

Facebook, BBC'ye "terörizmle ilgili" fotoğraf, video ve yazılar ile sahte hesap ağlarını yakalamak için yapay zeka kullandığını böylelikle terörün önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Facebook yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; "Terörle bağlantılı içeriği hemen, topluluğumuzdaki insanlar daha bunu görmeden bulmak istiyoruz" ifadeleri yer aldı.

Güvenli Yer Yok!

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eleman toplama ve radikalleştirme amacıyla teknolojiyi kullanabilmesi, büyük şirketler için de yeni sıkıntıların doğurmasına sebep oluyor. Böylelikle bu şirketlerde radikal ideolojilerin yayılmasını sağlayan aynı zamanda insanların şiddet eylemlerine teşvik eden bir platform sundukları gerekçesi ile karşı karşıya kaldı.

Hükümetler geçen aylarda bu konuda daha fazla adım atılması için baskı uyguluyorlardı. Öyle ki Avrupa çapında yasa çıkması için de teklifler sunuldu.

Hafta başında İngiltere Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, internetin teröristler ve suçlular için güvenli bir alan oluşturmaması için kampanya başlattı.

Konuştukları konular arasında belirli içerikleri uzaklaştırmada başarısız olan teknoloji şirketlerine para cezası uygulanması da var.

Facebook ise bu içerikle mücadele etmeye kararlı olduğunu yakın zamanda açıkladı. Facebook bu içerikleri engellemek ve sahte hesapları kapatmak için yapay zeka kullandıklarını açıkladı.

 

Facebook, terör destekçisi içeriklerle yeterince etkin biçimde mücadele etmediği gerekçesi ile birçok hükümet tarafından da yoğun eleştiriye tutuluyordu.  Facebook Küresel Politika Yönetimi Direktörü Monika Bickert ve Facebook Terörle Mücadele Politikalara Müdürü Brian Fishman sosyal ağın terörle mücadelesini paylaşarak bunu yapay zeka ile engellemeye çalıştığını belirtti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');