Facebook Sahte Haberler İçin Çözüm Getirdi

Facebook Sahte Haberler İçin Çözüm Getirdi

Sahte haberler nedeni ile dünya siyasetçilerinin lincine uğramış olan Mark Zuckerberg, muhtemel bir dünya liderler zirvesinde saldırıya uğramadan önce sahte haberlerin sonunu getirmek için harekete geçti ve nihai çözümünü açıkladı. İşte detaylar!

16 Aralık 2016 - 23:59

Donald Trump, beklenmeyen bir şekilde başkan seçilince Mark Zuckerberg günah keçisi ilan edildi. Obama bunu üstü kapalı belirtmiş olsa da Hillary Clinton açık açık Facebook’un sahte haberler konusundaki basiretsizliğini ağır bir şekilde eleştirdi ve dünya liderleri de bu konuda boş durmadı.

Avrupa’da seçim için hazırlanan bütün ülkelerin liderleri ve siyasetçileri Facebook üzerindeki sahte haber sorununun altını çizerek seçim döneminde Facebook’un yasaklanmasına dair gidilebilecek önlemleri tartışmaya aldı. Zuckerberg ise tüm bunlara sessiz kalmadı ve şimdi firmada en öncelikli konu olarak bu sorunu gündeminde tutuyor.

 

Sahte haberler için profesyonel gazetecilik çözümü!

Son bir ay içerisinde sahte haberler sorununun çözülmesi için çok sayıda çözüm önerisini gündeme taşıyan ve hatta kullanıcıların haberlerin doğruluğunu oylamasına dair yeni özellikleri yayına alan Zuckerberg, bütün bunları yeterli görmemiş olacak ki şimdi karşımıza çok daha kesin bir çözümle çıktı.

Ünlü CEO’nun son çözümü haberlerin sahte olup olmadığını kullanıcılara bildirecek olan bir uyarı sistemi. Bu şekilde kullanıcılar bir haberi okurken üzerinde o haberin sahte ya da doğru olduğuna dair bir uyarı görebilecek. Facebook bu özellik için de Poynter Network’ü ile çalışacak.

 

Gazeteciler devrede!

Söz konusu network, uzman gazetecilerin katılımı ile işleyen ve internet üzerindeki haerlerin doğruluğu hususunda sağlama yapmaya çalışan bir servis. Başka bir deyişle, Mark Zuckerberg Facebook’u bu sahte haber sorununundan kurtarmak adına sonunda uzman gazetecilerin yardımına başvurmak zorunda kaldı. Zira bu sorun ortaya çıktığından bu yana sorunun ancak tecrübeli ve uzman gazeteciler tarafınan çözülebileceği iddia ediliyordu.

Facebook, kendi kullanıcılarının uyarılarıyla bu yeni network’ün verilerini karşılaştırarak özel bir değerlendirme yapacak ve diğer kullanıcıları da sahte olabilecek haberler konusunda uyaracak. Ayrıca Facebook özellikle sahte haber üretmek adına kurulan web siteleri de tespit etmeye çalışacak.

Sosyal medya devi Facebook hiçbir siteyi kara listeye almayacak olsa da sahte haber karakteristiği sergileyen haberlere paylaşılmadan önce tekrar kontrol edilmesi ve çok güvenilmemesi gerektiği hususunda kullanıcıları uyaracak.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');