Facebook İçin Dev Tazminat Cezası!

Facebook İçin Dev Tazminat Cezası!

Facebook’un Whatsapp için vermiş olduğu sözleri tutmaması firmanın Avrupa Komisyonu tarafından oldukça büyük bir cezaya çarptırılmasına neden oldu. İşte Facebook’un ödeyeceği tazminat hakkındaki detaylar!

18 Mayıs 2017 - 22:23 - Güncelleme: 27 Mayıs 2017 - 00:28

Görünen o ki Facebook’un Whatsapp ile ilgili attığı gizlilik yalanı sosyal ağa pahalıya patladı. Facebook, Avrupa’ya oldukça büyük bir meblağ ödemek zorunda kalacak.

Facebook, 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında popüler mesajlaşma platformu Whatsapp’ı bünyesine kattı ve bu satın alma teknoloji dünyasında oldukça büyük bir şok etki yarattı. Firma bu sırada Whatsapp kullanıcılarının gizlilikleri ile ilgili herhangi bir endişe duymamaları konusunda söz vermişti.

Bu olayın üzerinden geçen 2 yıldan sonra Mark Zuckerberg liderliğindeki platform, Whatsapp ve Facebook hesaplarının otomatik olarak birleştirilmesini devre dışı bırakacak bir özelliği açıklamıştı. Bir diğer yandan da Avrupa Komisyonu, hesapların birleştirilmesinin durdurulması hususunda bir soruşturma başlatmıştı.

Facebook’a dev tazminat!

Bu soruşturmanın sonucunda Facebook’un ödeyeceği ceza belirlendi. Avrupa Komisyonu, sosyal medya devini 110 milyon Euro’luk bir cezaya çarptırmış durumda. Bu cezanın nedeni ise Facebook’un 2014 yılında Whatsapp anlaşması esnasında yanıltıcı bilgi paylaşımı yapmış olması.

Firmanın bu dönemde Avrupa Birliği’ne Whatsapp ve Facebook kullanıcı hesaplarını otomatik şekilde birleştirme gibi bir planları olmadığını söylediği ifade ediliyor. Facebook, 2014 yılında sunulan dökümanlarda yer alan hataların da kasıtlı olmadığını vurguluyor.

Bu arada Facebook, geçen hafta İtalya’da Whatsapp sebepli 3 milyon Euro’luk bir cezaya daha çarptırılmıştı. Bunun nedeni ise firmanın kullanıcıları Facebook ile veri paylaşımı yapmasına zorlamasıydı. Ayrıca bu haftanın başında Fransa reklam verenlerin kullanıcıların verilerine erişim sağlayabildiği gerekçesi ile Facebook’u 150 bin dolarlık bir cezaya çarptırmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');