Erkeklerin Ömrünü 10 Yıl Uzatabilecek Genetik Mutasyon!

Erkeklerin Ömrünü 10 Yıl Uzatabilecek Genetik Mutasyon!

Genetik uzmanlarından oluşan bir araştırma ekibi, erkeklerin ortalama ömrünü 10 yıl uzatacak bir çeşit büyüme hormonu mutasyonu keşfetti. Yapılan çalışma, yaşlanmanın arkasındaki genetik tetikleyicilerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. İşte detaylar!

24 Haziran 2017 - 01:32

Pek çok bilim adamı yaşlanmayı tedavi edilebilir bir hastalık olarak görmeye başladığından bu yana bu amaca yönelik binlerce çaba ortaya kondu. Elbette ki araştırmacıların bu konuya olan yaklaşımları birbirinden oldukça farklı. Bazıları ilaç geliştirmeye çalışırken bazıları da kan nakli ile çözmeye, bazılar ise yaşlanmaya neden olan genetik faktörleri öğrenerek engellemeye çalışıyor.

Ancak bu kez yepyeni bir keşif yapıldı. Yapılan bazı çalışmalara göre erkeklerin ömrünü yakın bir zamanda yaklaşık olarak 10 yıl uzatabilecek olan bir mutasyon türü keşfedildi. Bu çalışma bilim dünyasına damga vuracak bir gelişme olabilir!

Erkek ömrü 10 yıl uzayabilir!

Science Advances dergisinde yayınlanmış olan bir araştırmada erkeklere özgü etkileri olan bu genetik mutasyonun nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor. Görünüşe bakacak olursak bir büyüme hormonu reseptöründen birkaç baz çiftinin silinmesi kişinin ömrünü ortalama 10 yıl daha uzatabiliyor.

Araştırmacılar bu durumu dört farklı popülasyondan 841 deneğin katılımı ile gerçekleştirilmiş olan uzun bir çalışma sürecinin sonunda keşfetti. Ancak söz konusu büyüme hormonu reseptörünün her iki kopyasının da sadece erkeklere olduğu bilinen bir gerçekti.

Yapılan deneylerde katılımcıların oldukça geniş bir popülasyondan gelmeleri ve neredeyse aynı sonuçları vermeleri çalışmanın başarılı olduğunu kanıtlıyor. Bunların yanı sıra söz konusu silme işleminin ergenlik döneminde yapılması durumunda kişinin büyüme hormonlarının tetiklendiği ortaya çıktı.

Ömrü uzatmanın altın anahtarı bulundu!

Ayrıca bu mutasyon hücrelerin daha yavaş bölünmelerini sağlıyor ve bu şekilde hem büyüme süresini uzatabiliyor hem de yaşlılık dönemini geciktirebiliyor. Bir başka deyişle ömrü uzatmanın altın anahtarı olarak adlandırılabilir.

Söz konusu mutasyonun nasıl işlediğini anlayabilmek için daha ileri düzeyde çalışmalar yapacaklarını ifade eden araştırmacılar, gelinen bu noktada son derece umutlu olduklarını da belirtti. Yaşlılığı önleyecek tedavilerin cinsiyete bağlı olmadan geliştirilebilmesi içinse çok daha farklı çalışmaların yapılması gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');