Dünya yıkılsa da ’O’ hayatta kalacak!

Dünya yıkılsa da 'O' hayatta kalacak!

Atmosfer yok olsa da su ayıları (Tardigrada) hayatta kalacak!

15 Temmuz 2017 - 19:28 - Güncelleme: 21 Temmuz 2017 - 00:56

Yapılan araştırmalara göre; eksi 270 derecelik soğuğa dayanıklı, 30 yıl yemek yemeden yaşayabilen Tardigrada ismi ile bilinen su ayıları dünya yıkılsa da hayatta kalacak tek canlı olarak biliniyor.

Bir gün Dünya'ya büyük bir meteor çarparsa ya da patlayan bir yıldızdan gelen radyasyon tüm okyanuslarımızı buharlaştırırsa, insanlar ve diğer pek çok canlı türü ortadan kalkacak ancak su ayıları (Tardigrada) hayatta kalacak.

Araştırmalara göre bu minik canlı, Güneş var olduğu sürece en az 10 milyar yıl boyunca kendi neslini devam ettirme özelliğine sahip.

Dünya'nın mirasçısı olarak adlandırılan su ayıları, 8 bacaklı mikroskobik bir canlı türü. Hem suda hem de karada yaşayabildikleri gibi çok sıcak ve çok soğuk hava sıcaklıklarında yaşama özelliğine sahip.

30 yıl boyunca yemek yemeden hayatta kalabilen su ayılarının dondurucu soğuğa (-270 dereceye kadar) ya da yakıcı ısıya (+150 dereceye kadar) ve yüksek radyasyona da dayanabildiği belirtildi. 1 milimetrenin altında bir boyuta sahip olsa da bu küçük canlı dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülüyor.

 

Bilim insanları dünya yok olsa da, atmosfer yok olsa da yine de bu canlıların yaşamlarını devam ettirebildiklerinin altını çiziyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');