Dünya’ya Büyük Bir Kara Delik Yaklaşıyor!

Dünya’ya Büyük Bir Kara Delik Yaklaşıyor!

Başlık sizi korkutmasın, zira söz konusu kara delik ancak 4 milyar yıl kadar sonra galaksimize ulaşabilecek. İşte tüm detaylar!

30 Temmuz 2017 - 23:26

Dünya’ya son derece büyük bir kara delik yaklaşıyor. Astronomlar bu kara deliğin gezegenimizi bir gün yok edebileceğine dair oldukça ciddi bir uyarıda bulundu. Güneş’ten milyonlarca kat daha fazla kütleye sahip olan bu devasa kara delik görünüşe bakacak olursak günün birinde Dünya’yı ilip süpürecek.

Saniyede 110 km’lik bir hızla galaksimize doğru yaklaşan bu kara delik, Andromeda Galaksisi’nin merkezinde yer alıyor. Andromeda Galaksisi, Samanyolu Galaksisi’nin en yakınında yer alan ve çok daha büyük olan bir komşusu olarak biliniyor.

Pek çok galaksinin merkezinde oldukça büyük kütleli bir kara delik yer alır. Bu kara deliklerin etrafında yıldızlar döner ve her şeyin biçimini korumasını sağlar. Ancak Samanyolu ve Andromeda Galaksisi arasındaki çekim gücü o kadar yoğun ki, birbirlerine doğru çekilirler ve bir gün çarpışacak olmaları da kaçınılmaz bir durum.

Uzay ile ilgili bir web sitesi Universe Today’in yayıncısı olan Fraser Cain, bir yazısında Samanyolu’nun merkezinde bir kara delik olduğunu ve bu kara deliğin kesinlikle sıradan olmadığını ifade etti. Güneş’in kütlesinden 4,1 milyon daha yoğun bir kütleye sahip olan bu kara delik gerçekten de devasa.

Yay takım yıldızı doğrultusunda olan bu kara delik yalnızca 26 bin ışık mesafesinde yer alıyor. Şu andan itibaren de bütün yıldızları ve yıldız sistemlerini paramparça ederek yolda bulduğu her şeyi kendi kütlesine katmaya devam ediyor.

Tüm bunların yanı sıra Andromeda’nın boyutunu düşünecek olursak, Samanyolu’na çarpması durumunda tek kazananın Andromeda olacağı su götürmez bir gerçek. Ancak Andromeda’nın Samanyolu’na uzaklığı 2,5 milyon ışık yılı. Bu nedenle de bizim galaksimize ulaşması 4 milyar yıldan daha fazla sürecek. Yani şu an için güvende olduğumuzu söylemek mümkün.

Fraser Cain, Samanyolu ve Andromeda’nın 4 milyar yıl içinde çarpışması ile birlikte büyük bir paniğin başlayacağını söylüyor. Bunun üzerine de aniden birbiriyle etkileşen iki yıldız bulutunun ortaya çıkacağını ekliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');