Cortana İçin Yeni Kullanım Alanları Doğuyor

Cortana İçin Yeni Kullanım Alanları Doğuyor

Microsoft’un sanal asistanı olan Cortana için yepyeni kullanım alanları olacağı açıklandı. Artık bu sanal asistan akıllı ev konseptinde de aktif bir rol oynayacak. İşte detaylar!

15 Aralık 2016 - 00:11

Microsoft’un başarılı sanal asistanı Cortana, öğrenme yeteneği ve yapay zekası ile şu an kullanılan en iyi sanal asistanlardan bir tanesi olarak nitelendiriliyor ve büyük ilgi topluyor. Gelişen teknoloji ile birlikte sanal asistanların da kullanım alanlar gün geçtikçe genişliyor. Bu durum Cortana’yı da etkisi altına aldı ve bu başarılı sanal asistan, akıllı ev ve ev aletleri adı altına buzdolabı, tost makinesi ve termostat gibi ürünlerde de hizmet vermeye başlıyor.

 

Akıllı ev aletlerinde Cortana desteği!

IoT yani nesnelerin interneti teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte Microsoft’un sanal asistanı Cortana da pek çok akıllı ev aletine entegre edilecek. IoT cihazlarında sanal asistan kullanımı çalışmaları sayesinde ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Sanal asistan ile desteklenecek yeni nesil akıllı ev aletleri, bu asistanın sunacağı pek çok kolaylık sayesinde kullanıcı deneyemini üst seviyelere taşıyacak. Bu tip çalışmalar için de üreticilerin Cortana’ya uyumlu cihazlar üretmesi gerekiyor. Bu şekilde neredeyse bütün cihazlar akıllı hale gelerek hizmet verebilecek. Örnek verecek olursak; buzdolabında erzak takibi ve siparişi, termostat tarafında ise sesli bir şekilde sıcaklık yönetimi ve kontrolü yapılabilecek.

Sanal asistan Cortana’yı destekleyen ürünlerin piyasaya ne zaman sürüleceği şu an için net değil ancak teorik olarak sesli komutlar sayesinde tam anlamı ile yönetilebilen bu ev araç gereçlerine sahip olma fikri ciddi bir heyecan uyandırıyor. Bakalım bu cihazlar hedeflenen hizmeti kullanıcılarına sunabilecek mi?

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');