Çok Konuşulacak Hızlı Şarj Teknolojisi Geliyor

Çok Konuşulacak Hızlı Şarj Teknolojisi Geliyor

Bilim insanları şarj problemine çözüm getirmek adına yeni bir pil geliştirdi. Bu yepyeni hızlı şarj teknolojisi sayesinde akıllı telefonları saniyeler içerisinde şarj etmek mümkün hale gelebilir. İşte detaylar!

08 Aralık 2016 - 17:31

Şarj problemi şüphesiz ki günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi haline geldi. Akıllı cep telefonları ve diğer mobil cihazların şarjları çok kısa süre içerisinde tükendiği için kullanıcılar da prizlere bağımlı olarak yaşıyor diyebiliriz. Bu nedenle de her gün yeni bir şarj teknolojisi geliştiriliyor ancak hiçbiri kullanıcıları memnun edecek düzeye ulaşamıyor. Ancak bu sorunların yaşandığı dönemin sonu geliyor olabilir.

Özellikle dünyanın artık tamamen elektrik enerjisine bağlı hale geldiği, otomobillerin bile elektrik ile çalışmaya başladığı bu yeni dönemde ise pil teknolojisi büyük önem taşıyor ve Surrey Üniversitesi’ndeki bilim insanları hızlı şarj teknolojisi alanında oldukça önemli bir keşif yaptı. Araştırmacılar geliştirmiş oldukları yeni bir materyal sayesinde 1.000 ila 10.000 kat daha güçlü bir pil üretmeyi mümkün kılabilir.

 

Hızlı şarj teknolojisinde önemli adım!

Üretilecek yeni süper piller eski pillere göre çok daha hızlı bir şekilde şarj olabilecek. Özel bir polimer sayesinde mümkün hale gelen süperkapasitörler sayesinde elektrikli otomobillerin menzil problemi ortadan kalkarken akıllı telefonların şarj problemi sona erecek ve hatta güneş enerjisinden sağlanan elektrik aylarca hatta yıllarca yetecek düzeyde depolanabilecek.

Araştırmacıların şimdi bu yepyeni hızlı şarj teknolojisini pratik kullanıma hazır ve güvenli bir şekilde işlenecek ürünlere dönüştürmesi gerekiyor. Son dönemde patlayan pillerden de anlayacağınız üzere yüksek kapasiteye sahip piller aynı zamanda bir el bombası kadar tehlikeli hale gelebiliyor. Bu nedenle de bu denli yüksek kapasiteli pillerin piyasaya sürülmeden önce yeterince güvenli olduğundan emin olmak gerekiyor. Bakalım bu yepyeni teknoloji ne zaman hayatımıza girecek?

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');