BTK’dan Adil Kullanım Kotası açıklaması

BTK'dan Adil Kullanım Kotası açıklaması

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, AKK hakkında açıklamada bulundu.

05 Mayıs 2017 - 00:21 - Güncelleme: 05 Mayıs 2017 - 00:42

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Adil Kullanım Noktası (AKN) tarifelerden faydalanan bütün  abonelerin, AKN ile belirlenen veri miktarına ulaştıklarında hiçbir ek ücret ödemeyeceklerinin belirterek sevindirici haberi verdi.

BTK Başkanı Sayan, Türkiye Bilişim Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, AKN ile ilgili  yapılan düzenlemenin, bazı yanlış anlaşılma ve doğru olmayan değerlendirmelerin yansıtıldığın belirterek akıllarda ki soru işaretlerine yanıt verdi.

 

BTK’ya AKK (Adil Kullanım Kotası) ve AKN (Adil Kullanım Noktası) hakkında şikayetler geldi!

BTK olarak, paketlerde sunulan kota miktarına ulaşıldığında, AKN  sonrası hız değerleri, ihtiyaç ve şikayetleri değerlendiren Sayan, "Gerek mobil gerekse sabit internette AKN  sonrası hız değerlerinde düzenleme gerçekleştirdik. BTK  tarafından alınan kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için  asgari saniyede 128 kilobit olarak belirledik. Mobil internet kullanıcılarında bu düzenleme uygulanmaya  başlandı." dedi.

 

“Türkiye’de internet hızı yavaş..”

Türkiye'deki internet hızının istenilen seviyede olmadığına dikkati çeken Sayan, tüketicilerin interneti kullanmasına yönelik düzenleme yapıldığını ve yavaşlayan internet hızına nokta koymak için çalışmaların hızla devam ettiğinin altını çizdi.

Sabit geniş bant internet hizmetinde ise AKN'li tüm paketlerde, indirme  hızı tek bir değer olarak saniyede 3 megabit şeklinde uygulanmaktayken, yapılan  düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendiğini dile getiren Sayan, "Örneğin saniyede 16 megabit hızında AKN'li  paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari  saniyede 5 megabit olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek." ifadesini kullandı.

AKN sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeye  göre 02.00-08.00 saatleri arasında internet kullanımının Adil Kullanım Kotası'na  dahil edilmeyeceğini belirten Başkan Sayan, vatandaşların nasıl internet kullanması gerektiği hakkında ve AKN’ler hakkında açıklamalarda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');