Android Cihazlar Nihayet Gboard Klavyeye Kavuştu

Android Cihazlar Nihayet Gboard Klavyeye Kavuştu

Google’ın büyük şikayetlere sahne olan eski mobil klavyesi Google Keyboard sonunda tarihe karışıyor. Android kullanıcıları artık Gboard klavye kullacak. İşte Gboard’ın tüm detayları!

19 Aralık 2016 - 22:14

Google, oldukça gelişmiş yeteneklere sahip olan mobil klavye uygulaması Gboard’ı anlaşılmayan bir şekilde Android’den önce iOS’a sunmuştu. Uzun bir süredir Gboard klavyeyi bekleyen Android kullanıcıları ise nihayet yeni klavyelerine kavuştu.

Geçtiğimiz hafta Gboard’ı Android’e taşıyacağı haberini vermiş olan Google güncellemeleri sonunda tamamladı. Artık Android kullanıcılarının şikayet ettiği eski Google Keyboard uygulaması güncellenerek Gboard adını alacak. Türkiye için güncellemeleri biten Android’in yeni klavyesi 100 ayrı dilde destek veriyor.

 

Gboard emoji ve GIF desteği de veriyor!

Farklı tema desteğine de sahip olan Gboard’da ayrıca emoji ve GIF kütüphanesi yer alıyor. Ancak bunların kullanılabilmesi adına klavyenin kullanıldığı uygulamanın geliştiricisinin bu klavyedeki emoji ve GIF’leri uygulamaya adapte etmiş olması gerekiyor. Bu adaptasyonların da gelecek haftalardaki tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Gboard klavye bunların yanı sıra parmak kaydırarak yazı yazmaya da imkan tanıyor. Bu şekilde Android kullanıcıları üçüncü parti uygulamalara gerek duymaksızın Android’in doğal klavye uygulaması ile çok daha pratik ve kolay bir yazım deneyimi yaşayabiliyor.

Gboard’ın bir diğer önemli özelliği ise klavyenin sol üst köşesinde bulunan G sembolü. Bu sembole tıklayan kullanıcı uygulamadan çıkmadan klavye uygulamasının içinden Google üzerinde arama yapabiliyor ve bulduğu sonuçları da sohbet içerisinde paylaşabiliyor. Eğer telefonunuzdaki Google Keyboard daha güncellenmediyse uygulama mağazasında manuel şekilde güncellemeyi yapabilirsiniz.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');