3D Yazıcılar Artık Cam Baskı Yapabilecek!

3D Yazıcılar Artık Cam Baskı Yapabilecek!

Hayatımızın akla gelebilecek her alanına girmeye başlayan 3D yazıcılar bundan sonra cam baskısı yapabilecek. Binlerce derece sıcaklık gerektiren cam üfleme tekniğinin yerine artık polimerler kullanılacak. İşte tüm detaylar!

24 Temmuz 2017 - 03:02 - Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 01:32

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, 3D baskı tekniğini bir adım ileriye taşıdı ve cam ile baskı yapmayı başardı. Malzemeyi sıvı hale getirerek katman katman çıktı almak her ne kadar kolay gibi görünüyor olsa da camı eritmek için gereken binlerce derece sıcaklık, yazıcıların da eriyeceği anlamına geliyor.

Cam tozlarına polimerler eklenecek!

Geliştirilmiş olan yeni yöntem ile baskının oda sıcaklığında yapılabilmesi sağlanıyor. Nano toz halinde olan cama, yüksek dereceli polimer ekleniyor. Sinterlenmiş olan cam parçacıkları erime noktasından çok daha düşük bir sıcaklıkta baskı yapmaya hazır duruma geliyor. Araştırmacılar, yeni bir yazıcı geliştirmeye gerek kalmasan polimer yapı ile 3D baskı cam üretebildiklerini ifade ediyor.

Polimerlerin hidrofobik eğilimde olması ve cam parçacıklarının hidrofolik özellik gösteriyor olması şeffaf cam üretme konusunda da yaşanan en büyük zorluklardan bir tanesi olmuş. Araştırmacılar, daha hidrofobik cam kullanmayı seçerek söz konusu zorluğu aşmayı başarmış gibi görünüyor.

Geliştirme çalışmaları sonrasında polimer ekleme yöntemi sayesinde kurşun geçirmeyen camlar bile 3D yazıcılar ile üretilebilecek. Tüm bunların yanı sıra nakliye masraflarını azaltmak adına düz üretilen camlardan vazgeçilerek mimarların pencereleri istedikleri bir biçimde tasarlamaları sağlanabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
', 'auto'); ga('send', 'pageview');